27 Motivační foto/video Sabina Šťástná

Máme tu další video do soutěže! Video nám zasla Sabina Šťastná a napsala nám k němu velmi krásný a poučný příběh!

Ráda bych se s Vámi podělila o náš příběh. Video, které vám zasílám, jsem vytvořila v březnu 2015.

V původním znění je anglicky, pro pozdější účely své maturitní práce jsem ho přepracovala do českého jazyka a zkrátila.

Náš příběh začal v září 2005. Mně bylo devět let, Endymu dva měsíce. Pejska jsem si přála už od školkového věku, ale rodiče tomu nebyli nakloněni. Naštěstí zasáhla babička, a tak přišel Onyx Diamond z Altheyrosei, Endy. Malý černý pudl. Endy žil dlouhou dobu s prarodiči, já ho denně chodila venčit, cvičit a hrát si s ním. Endyho to celkem bavilo, ale s mou nezkušeností přicházely i chyby, které nikdo neviděl - u prarodičů se mu nedostávalo té nejlepší výchovy, a Endy si tak udělal vlastní pořádek ve svém světě. Rád si se mnou hrál, ale tím to začínalo a končilo, když se mu nechtělo, neváhal se ohradit.

Poprvé mě pokousal, když mu byly dva roky. Celá rodina byla v šoku. Útoky se pak nepravidelně opakovaly. Pokaždé se zdálo, že z jiného důvodu, bez varování. Začala jsem hledat pomoc u výcvikářů poblíž. Většina mi poradila, že je potřeba ukázat, kdo je tady pánem, psa mlátit, vytahat za kůži, přitisknout k zemi a podobně. Byla jsem malá, neměla zkušenosti a věřila starším a „zkušeným“. Po každém projevu „agrese“ jsem se tedy snažila ukázat, kdo je tu silnější a všechno ještě více zhoršila. Endy mi přestal věřit, stáhl se do sebe.

V roce 2008 jsme začali navštěvovat kurzy agility v mladoboleslavkém klubu. Endymu to celkem šlo, překážky znal ze zahrady, miloval míček, díky němuž byl dobře motiovatelný. Jeho zájem o cvičení ale často nebyl valný, museli jsme omezit tréninky na jeden za dva týdny a co nejvíce je zjednodušit. Ani já jsem nebyla nejnadanější handler, úspěšně jsem se motala od čísla k číslu. Přesto nám to nakonec celkem šlo, sice ne nijak rychle a extra zábavně, ale šlo. V tomtéž roku jsem znenadání onemocněla juvenilní idiopatickou artitidou, pro děti nemocí ne příliš typickou. Znamenalo to zanechat veškerých aktivit, i agility. Dlouhou dobu jsem strávila v nemocnici, kde se snažili přijít na to, jak mi pomoci a začala dlouhá cesta k vyléčení. Naděje byla, ale kolísala, ani po roce docházení každý týden na kortikoidové injekce se moje choroba příliš nedařila zastavit. Posléze mi byla nasazena biologická léčba a vše se pomalu obracelo k lepšímu, občas se to vrátilo ke starému, ale lepšilo se to.

Věděla jsem, že se chci vrátit k Endymu a agility a začít znovu běhat. Bylo mi čtrnáct, Endymu pět. Poměrně dost let na rozjíždění „kariéry“.
Endymu dlouhá pauza prospěla. Začali jsme objevovat krásy pozitivního posilování a veškerou svou energii jsem věnovala tomu, abych u Endyho rozvinula radost z běhu a hlavně běhu se mnou. Na první oficiální závody jsme vyrazili roku 2010 a vypadalo to katastrofálně. Během roku jsem to ale nevzdávala a snažili jsme se dál. Mnoho lidí mi říkalo, že Endy nebude nikdy dobrým sportovním psem, byli tu ale tací, kteří mě neustále podporovali.
O rok později Endy vyhrál mistrovství ČR pudlů, kvalifikovali jsme se na mistrovství Evropy juniorů v Maďarsku, kde jsme získali 2. místo v jednotlivcích a na podzim téhož roku jsme se stali II. vícemistry ČR mládeže v jednotlivcích a se svým družstvem vyhráli běh agility. Další úspěchy na sebe nenechaly čekat - kvalifikace do národní reprezentace 2013 (Švýcarsko) a 2014 (Itálie), 5. místo na MČR, mistr ČR mládeže ve družstvech 2012 a 2014, vícemistr ČR pudlů 2015. Ale to nejdůležitější - stali jsme se týmem. Endy je dnes pohodovým parťákem a tím nejlepším psem, jakého jsem si mohla přát. Ukázal mi, že kde je vůle, je cesta. Díky videu o naší společné cestě jsem dostala nabídku vést tréninky ve Španělsku a začala mnohem více trénovat v Čechách, což mě ohromně naplňuje. Díky Endymu se posunul můj život úplně jiným směrem a jsem za to ohromně vděčná.

Na jejich video se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=2bd-Nsdoc_g

 

Točte a foťte dál! Videosoutěž pokračuje i další měsíc! Zúčastnit se můžete i vy! Připravili jsme si pro vás spoustu skvělých cen. Více informací se dozvíte zde: http://pespritelcloveka.cz/kategorie.aspx/ostatni/clanek/tocte-a-fotte-dal-videosoutez-pokracuje-i-dalsi-mesic

(Příspěvek neprošel redakční ani jazykovou úpravou.)

Publikováno: 3.3.2016 16:54:17
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Březen