28 Motivační foto/video Aneta Sekaninová

Další soutěžní příspěvek! 28. příspěvek je od Anety Sekaninové. Poslala nám video s krásným textem.

 

Začala bych od úplného začátku. Po úmrtí pejska jsem rychle hledala psího parťáka, který by vyplnit to prázdné místo na dvorku.

Našla jsem posledního volného pejska německého ovčáka. Pejsek se mi i líbil na fotce, byl skoro celý hnědý (později se vybarvil do světlé vlkošedé barvy). Cesta tam i zpět byla přes 120 km. Doma jsme společně dlouho vybírali jméno, já spíš takové ty anglické, což se vůbec nelíbilo zbytku rodiny. Tak to bude BEN, řekla mamka a už mu to zůstalo. Byl hodně učenlivý a hned druhý den už uměl podat packu a přiběhnout na zavolání svého jména. Následovali další jako sedni, lehi, zůstaň, štěkej.
Učili jsme a učíme pomocí pozitivní motivace, především pomocí klikru.
Dalo by se říct, že není nic co bychom nezvládli, samozřejmě když přihlédnu k plemenné příslušnosti a jeho váze, nebudeme umět některé triky, co třeba předvádějí lehčí borderky. Ale v podstatě by se triky dali rozdělit do několika kategorií. Lehké, které Beník pochopí okamžitě a stačí trik jen pár krát během dne upevnit a je hotovo, například dej pac, polož hlavu, couvej, pak triky středně těžké, u který musí více přemýšlet, než je proved správně, například obcouvání psovoda nebo vyfoukávání bublinek čumákem ve vodě. Pak těžké, kdy nám trvá týden i více, než trik zvládneme, jako například aportování činky, křížení pacek nebo kulhání se zdviženou přední packou. Poslední kategorií jak jí nazývám já, je NEZVLÁDNUTELNÉ, kde máme triky, které jsou opravdu pro nás těžké a myslela jsem si, že je nikdy nepřekonáme a trvalo nám několik měsíců/růku, než jsme je zvládli. Sem bych zařadila například skok do náruče, ten jsem strašně chtěla naučit, ale s naší živou váhou 35 kg jsem se obávala a vždy to odložila, že to nezvládneme. Ale nic se nemá vzdávat a tak skoro ve 4 letech se nám to podařilo! Pak také trik, jak se pesan zabalí do deky, ten jsem odkládala i na několik měsíců a pak se k tomu vracela. A nyní aktuální náš nejtěžší trik, kdy si lehnu na břicho a nohy dám do praveho úhlu, pes by měl dát přední packy na moje chodidla a obejít nohy v kruhu a samozřejmě v jedné části i překročit moje nohy/pozadí :-) což byl stašný problém, jak si sama poradit, když jsem k němu vlastně zády, ale zvládli jsme to a už upevňujeme a snad se podaří natočit do našeho připravovaného videa na youtube tento rok na jaře.
Aktuálně jsem napočítala nějakých 150 triků + cviky v poslušnosti a další které používáme denně a jako triky to ani nebereme.
Beník je velice chytrý a učí se celkem rychle, rád si hraje a nejradši má tenisák. Lidi vesele vítá, očichává, ale neskáče na ně. Má rád společnost a nerad tráví slunečné dny sám na dvoře. Akorát se bojí bouřek, střílení ze zbraní a ohňostrojů. S fenkami si rád polítá a pohraje, ke štěňatům se chová, jako by tam nebyl a ty ho můžou kousat i do ucha a on nic. U pesanů je to trošku horší, ale pokud je druhý kamarád hodný a neštěká a nevrčí, tak není také žádný problém. Agresivnějším psů se snažíme vyhýbat. Zvládáme cestu jak autem, tak i třeba autobusem, šalinou nebo vlakem.
Cvičíme jak to jen jde, jednou za týden si dáme "opáčko" z takových nejpoužívanějších cviků/triků, aby to nezapomněl. Poslední dobou už dochází nápady na nové triky, tak už jen zdokonalujeme ty co umíme a nové učíme minimálně.
Chtěli bychom se věnovat poslušnosti a stopování, takže na tom teď asi nejvíce makáme a pravidelně každou neděli navštěvujeme cvičák, kde si nejen pocvičíme ve skupině psů, ale nějdy se s nimi i proběhne. Jsou tam super lidi a ještě bomboví psi.
Beník se narodil 10.května, což je u nás v rodině smutné datum, protože jsme přišli o syna a bratra, ale Beník nám dělá radost na každém kroku, i když jsme si ho pořídili bez papírů. Má také rád procházky a v létě běhá u kola, nebo si jedeme zaplavat na rybník. Doma má ještě společnost celkem 5 koček, z nichž 3 jsou ještě koťata, tak si s nimi (někdy až nebezpečně) hraje. Jsou pak celá ožužlaná a uslintaná.
Máme na tento rok opět několik plánů, jako již zmíněné natočení videa, účastnit se voříškiád nebo cestovat po našem okolí, ať už autem, pěšky nebo na kole.

Jejich video můžete vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=19vYN7On0xo

 

Zaujala vás soutěž? Přihlašte se i vy! Máme pro vás připravené hodnotné ceny. Více informací o soutěži naleznete zde: http://pespritelcloveka.cz/kategorie.aspx/ostatni/clanek/videosoutez-pokracuje-tocte-a-fotte-dal-vyhrajte-exkluzivni-produkty-od-firmy-vitar-veterinae-pro-zdravi-vaseho-psa

 

(Příspěvek neprošel redakční ani jazykovou úpravou.)

Publikováno: 8.3.2016 8:23:02
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Březen