Vodní práce novofundlandských psů

Ve dnech 27. – 29. dubna proběhl letošní první výcvik ve vodních záchranných pracích Klubu novofundlandský pes ČR a Foundland Czech, o. s. v Pasohlávkách na Novomlýnských nádržích. Počasí nám bylo celý víkend nakloněno a svítilo sluníčko.

Oba dny sice foukal silný vítr, který však našim psům pomohl při výcviku na neklidné hladině. Pro psy a psovody to byla nová zkušenost, jelikož vlny byly na naše poměry opravdu vysoké.

Celý výcvik byl rozdělen na dopolední a odpolední část. Účastníci se rozdělili na tři skupiny – štěňata, začátečníky a pokročilé. Jelikož byly k dispozici tři čluny s motory, výcvik probíhal v rychlém a pružném tempu, což přispělo k zopakování více již známých cviků, jakými jsou například aportování různých předmětů, přitažení člunu na laně, přinesení pádla na břeh, skok ze člunu, záchrana figuranta a spoustu dalších.

Členové našeho klubu si vyzkoušeli i nové cviky, které jsou nutné k úspěšnému složení zkoušek. Byl to třeba běh se psem na kraji vodní plochy (poslušnost), jízda na surfu s psovodem nebo vytažení psa do člunu.

Skupina se štěňaty a psy, kteří s vodou začínají, si nejprve zkusila nástup a výstup do člunu na břehu. Když zvládli suchou přípravu, tak si vyzkoušeli aportování a skoky ze člunu na kratší vzdálenost od břehu. Ve vodě byl vždy připraven figurant, kdyby bylo potřeba psům pomoci.

Byla to první společná akce obou subjektů a podle prvních ohlasů se většině účastníkům společné setkání líbilo. Domluvili jsme se tedy na případné další spolupráci a vzájemné účasti na vodních akcích pořádaných jednotlivými kluby.

Text: Marie Dostálová, jednatelka KNFP
Foto: I. Lošťáková

Vložil: IvetaP
Publikováno: 1.5.2012 10:56:38
Kategorie: Chovatelské kluby spolupracující