Akce Běhejme a pomáhejme útulkům

Akce Běhejme a pomáhejme útulkům je čistě charitativní akce, kdy celý výtěžek z akce putuje na vybrané psí spolky. Jejím zakladatelem je Ing. Petr Sokolík                  

Jak vznikl nápad s akcí?
Dlouho jsem o pomoci útulkům přemýšlel, ale bránil se návštěvě. Nechtěl jsem vidět psy v klecích, bál jsem se, v jakých podmínkách tam budou. Před 6 lety jsem se rozhodl jet se do jednoho podívat a napsal jsem kamarádům, že pokud chtějí také pomoct, rád odvezu krmivo i za ně. Měl jsem auto nacpané, ale bohužel to bylo krmivo z velkých supermarketů, které na tom není co do složení nejlépe a psům moc nevyhovuje. Navíc psi po operacích nebo ti, kteří byli týráni, potřebují kvalitní stravu, aby se dostali zpět do kondice. Útulky mají většinou smlouvy s kvalitními značkami, které jim dávají prémiové krmivo za výrobní cenu. Psům je také nutné platit drahá ošetření, operace.

Jak akce pokračovala dál?
Před několika lety hodně lidí začalo běhat, což je moc dobře. Napsal jsem přátelům na sociální síti, že by bylo fajn si jít zaběhat do Stromovky jeden okruh (4 km) a každý, kdo by přišel, by dal startovné 100 Kč. Celou vybranou částku bychom pak poslali na účet nějakého zvířecího nedotovaného spolku. Na běh přišlo 26 lidí a vybrali jsme 4.000 Kč. To bylo v květnu 2014.

V roce 2015 jsem v televizi viděl reportáž o pejskovi Valentýnovi, kterého našli přivázaného k dopravní značce s ránou od krumpáče na hlavě. Ujali se ho v Brně v psím hospicu Dejte nám šanci, kde mu vyléčili nejen zranění, ale i strach a nedůvěru k lidem. To byl moment, kdy jsem se rozhodl, že udělám akci pro tento spolek a z běhu se stane každoroční událost, přičemž vždy pomůžeme tam, kde to bude potřeba. Lidem se nápad zalíbil a začali akci mezi sebou sdílet. Ten rok se sešly v pražské Stromovce čtyři stovky lidí a vybrali jsme 40.000 Kč.

V roce 2016 a přihlášených lidí bylo zase mnohem víc. Najednou jsme viděli, že lidem musíme něco nabídnout, aby to byla pecka. Napadly mě klíčenky, maskot akce a kamaráda napadlo oslovit Michala Malátného, kterého znal z posilovny, jestli by také přišel, a on nadšeně souhlasil. Někdo další mi pak napsal, že zná Petru Černockou a Pavla Calltu a po akci jsme měli malou hudební produkci. Vybrané částku 78 000 Kč jsme tehdy rozdělili mezi tři útulky, a poprvé jsme vyjeli mimo Prahu.

Rok 2017
Loňský rok byl úžasný. V Praze se sešlo okolo 2000 lidí a vybrali jsme pro útulky Zvíře v tísni, Útulek Libeň a Naděje pro čtyři packy 200 000 Kč! Po pražské akci se ozvalo dost lidí, že se jim to líbilo a že je škoda, že není i v jejich městě, že by nám ji pomohli zorganizovat. Myšlenka se nám líbila a šli jsme do toho. V každém městě vybíráme útulky, které nejsou městské. Vidíme v tom příležitost, že se účastníci akce osobně seznámí s lidmi, kteří útulek v jejich městě provozují. Dost často lidé o zařízení ani neslyšeli a takto jej poznají.
Praha, Zvíře v tísni, Útulek Libeň a Naděje Pro Čtyři Packy - 200.000
Liberec, Šance zvířatům - 29.300
Plzeň, Psí útulek Borovno a útulek U Šmudliny - 48.000
Klášterec nad Ohří, Psí útulek Ciboušov - 36.000
Opava, Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat - 34.750
Příbram, Psí útulek Lazec a Spolek pro kočku Příbram - 17.955
Litoměřice, Azyl Matýsek - 11.600
Brno, Dočasky.cz, Dejte nám šanc - 69.900


Za 4 roky jsme celkově pomohli 18 útulkům a vybrali jsme přes 630 000 Kč.

O čem celá akce je?

Cílem akce je užít si krásné odpoledne s rodinou, kamarády, zasportovat si a společně udělat dobrou věc a přispět na zvířata, která neměla takové štěstí jako ta naše doma. Kromě vybrání zajímavé částky hlavně ukážeme lidem, co tyto spolky provozují, že si jejich práce vážíme, dodáme jim podporu a motivaci do další práce.

A jak akce probíhá?
Jsou připraveny 2 okruhy. První je na 4km pro běžce a druhý 2,5 km pro ty, kteří se chtějí jen projít, pro maminky s kočárky, děti, pejskaře. Po doběhnutí je přichystaný odpolední program - vystoupení dogdancing, psí agility, hudební produkce a lidé se fotí s naším maskotem. Jsem rád, že i letos si celou trasu přijde zaběhat Michal Malátný ze skupiny Chinaski, který si po doběhnutí vezme kytaru a zahraje nám pár písniček. Mám také velkou radost, že přijde herečka Patricie Solaříková, která dost aktivně pomáhá psím útulkům. Další tváří bud budou herečky Iva Hüttnerová a Olga Plojharová, zaběhat by si měl přijít i olympijský vítěz z Londýna David Svoboda, v Brně bude fotbalový patriot Petr Švancara a v Plzni herec Martin Stránský. Všichni to dělají zcela zdarma stejně jako my, dobrovolníci.

Podle jakého klíče vybíráme útulky?
Výtěžek z akce putuje na útulky, které před každou akcí pečlivě vybíráme a prověřujeme. Je tu velká organizace Pes v nouzi, která má přehled o většině z nich. V každém městě proto vybíráme lokální útulky, které nejsou městské a nemají takovou finanční podporu. Vybranou částku pak mezi útulky v jednom městě rozdělíme stejným dílem. Navíc když se lidé ve svém městě osobně seznámí s lidmi, kteří provozují útulek, poznají se a mohou pak pomáhat i mimo tuto akci sami. Cílem je, aby se v rámci této akce ve městech a okolí útulky točily, abychom nepomáhali stále stejným spolkům.

Více informací o celé akci můžete najít:
Video, které o akci říká vše: https://www.youtube.com/watch?v=D_fv-oWZso8
Fotografie: https://www.zonerama.com/Behproutulky/Album/3801558
Web: www.behproutulky.cz , www.facebook.com/Behejmeapomahejmeutulkum/

V jakých městech se letos akce bude konat?
Letos akce bude opět v 7 městech a každá akce má svůj termín. Termíny akcí pro rok 2018:

13.5. Klášterec nad Ohří
19.5. Liberec
27.5. Praha.
16.06 Opava.
08.09. Plzeň.
22.09. Brno
?? Pardubice


Ing. Petr Sokolík                                                                 
Běhejme a pomáhejme útulkům z.s                                                                     
tel: +420737587217

Publikováno: 3.5.2018 9:34:58
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní