Dotazy čtenářů u nás v koši nekončí!

Dotaz a přání naší čtenářky zněly: Zaujíma ma, či sa budete v nasledujúcom roku venovať problematike génu merle. Viem, že ste sa už raz tejto téme venovali, ale veľmi by ma potešilo, keby sa rozobrala hlbšie, nakoľko je k nej veľmi málo dohľadateľných informácii Myslím, že napriek  populárnosti psíkov farby merle u ľudí, máloktorý ich vlastník vie, čo to vlastne znamená a obnáša. Tiež ma veľmi zaujímajú varianty a rozdielnosť génu merle u rôznych plemien. Napr. u  nemeckých dôg – sfarbenie šedý tiger súvisí s génom merle? U luisianského leopardieho psa je tiež gén merle? Myslím, že som niekde čítala, že u tohto plemena sa môžu krížiť dva merle jedince bez zdravotných následkov u šteniat.
Foto: R. Povolná

O odpověď jsme požádali v čísle 2 PPČ povolané odborníky z firmy GENOMIA
„Merle, u některých plemen také nazýván jako barva tygr, je pro mnoho chovatelů velmi atraktivní. Gen pro merle zbarvení se vyskytuje u řady psích plemen, ale jen u některých je toto zbarvení uznáno standardem FCI. Mezi uznaná plemena s tímto zbarvením patří např. australský ovčák, border kolie, jezevčík, německá doga, louisianský leopardí pes, velškorgi cardigan atd.
Někdy není jednoduché určit, zda pes nese gen merle.
Pes může mít jen malý znak merle například na konci ocasu či na okraji ucha, nebo může být merle zbarvení ukryto pod bílými znaky. Tito psi nesou kratší verzi merle genu v jedné (mMc) nebo i ve dvou kopiích (McMc). Na rozdíl od klasických merle psů nebyly u cryptic merle (Mc) psů popsány žádné závažné zdravotní problémy, jako jsou spojené s klasickou (nezkrácenou) alelou merle. Správné popsání cryptic merle bez genetického testu bývá problémem při registraci psa. Tito psi se jeví jako normálně zbarvení a jsou pak nesprávně vedeni jako non-merle. Nicméně je nutné podotknout, že nadměrné bílé zbarvení u štěňat nutně neznamená, že by štěně mělo být cryptic merle.

Kompletní materiál najdete nyní na trhu v Pes přítel člověka č. 2!


Publikováno: 31.1.2018 9:31:56
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní