Jak bezpečně zchladit psa?

Léto klepe na dveře a s ním i krásné slunečné počasí, které je jako stvořené k poflakování se pěkně v chládku u bazénu s koktejlem v ruce. Ale jak zvládnout horka v případě, že se vyskytujeme v ulicích měst pokrytých rozpáleným betonem nebo na aktivně trávené dovolené, víkendovkách, táborech či závodech a po našem boku se zmoženě toulá pan pes?

Přirozené mechanizmy ochlazování psího těla
Cílem termoregulačního systému je zjednodušeně ochladit krev a následně celé tělo na „provozní teplotu“. Termoregulace psů však funguje na jiných principech nežli lidská. Psi na rozdíl od nás nemají kůži posetou potními žlázami, naopak ji obklopuje velké množství chlupů.
První reakcí těla na zvýšení tělesné teploty jsou změny v oběhovém systému. Dojde k reflexnímu roztažení drobných cév na povrchu těla, a aby srdce vyrovnalo tlak v oběhu, zvýší tepovou frekvenci. Tento důmyslný systém odvádí teplo z „jádra“ těla na jeho „okraj“, odkud jej může odvést do vnějšího prostředí.

Druhým mechanizmem je pak odvod tepla vypařováním. Důležitou „součástkou“ tohoto systému je psí tlama. Sliznice dutiny ústní a jazyka je bohatě prokrvena a slinné žlázy umí produkovat velké množství slin. Právě vypařováním slin z psí tlamy je odváděno velké množství tepla. Proudění vzduchu usnadňuje a zrychluje proces vypařování, proto psi zrychleně dýchají.
Na rozdíl od člověka, potní žlázy u psa hrají v termoregulaci velice zanedbatelnou roli. Jsou umístěny jen na psích tlapkách, kde je jejich hlavním úkolem zvlhčit prstní polštářky a zlepšit tak jejich přilnavost.

Kondice a stav srsti

V ideálním případě se pes přes léto „pyšní“ letní srstí s malým množstvím chlupů podsady. Srst je vzdušná a umožňuje tak volné proudění vzduchu, který odvádí teplo z povrchu těla pryč.
Dbejte na to, aby srst vašeho psa nebyla zplstnatělá a byla pořádně vyčesaná. Můžete se tak vyhnout přehřívání i nepříjemným zapařeninám a kožním problémům.

Jak tedy psa zchladit?
Nejdůležitější zásadou je vyvarovat se „šokovému chlazení“, které může být velice nebezpečné. Proč? Představme si srdce jako pumpu a cévy jako uzavřený systém hadic, vedoucích zpět do srdce. Pokud se zvyšuje tělesná teplota, tělo reaguje pozvolně reflexním roztažením cév na jeho povrchu. Teplo pak může volně vyzařovat do prostředí, a aby nedošlo k poklesu krevního tlaku, srdce zintenzivní svou činnost.
Naopak, pokud tělesná teplota poklesne, dojde k reflexnímu stažení cév na povrchu těla, čímž se zvýší tlak v oběhu a srdce na tuto změnu opět musí reagovat tím, že zvolní. Teplo je pak „zakonzervováno“ v jádru.
Tělo psa, který je rozpálený z procházky městem nebo uřícený po výkonu, je nastaveno do modu „musím se zbavit nadbytečného tepla“, jeho srdce jede na plné obrátky, cévy jsou roztažené. Pokud jej necháte skočit do chladné řeky nebo ho rychle osprchujete ledovou vodou, dojde k prudkému poklesu teploty na povrchu jeho těla, cévy se reflexně stáhnou, zvýší se krevní tlak. V optimálním případě regulační mechanizmy rychle zasáhnou a srdce stihne zvolnit… Pokud se tak ovšem nestane, může dojít ke kolapsu.

Je tedy velmi důležité, aby k ochlazování docházelo pozvolna. Nejprve studenou až vlažnou (nikoliv ledovou) vodou ovlažte tlapky, až se dostanete na oblast hrudníku, břicha a třísel. Stejně tak můžete zlehka namočit hlavu. Oblast velkých svalových skupin hrudních a pánevních končetin stejně jako záda nechte suchá. Svaly všeobecně nemají rády chlad a prudké ochlazení po zátěži vede k zhoršenému prokrvení. Odvod odpadních produktů a obnova zdrojů látek, které byly spotřebovány při svalové práci, probíhá pomaleji. Svaly jsou pak ztuhlé a náchylnější ke křečím.

Pitný režim psa je klíčový. Důležité je v průběhu horkého dne zavodňovat průběžně. Obzvláště pokud má váš pes podat v teplotách nad 25 °C výkon, postarejte se o to, aby pil nejen po zátěži, ale v průběhu celého dne.

Prostředí, ve kterém se pes nachází při parném počasí, také hraje nemalou roli. Váš pes vám jistě bude vděčný, pokud pro něj v těchto dnech najdete vzdušné stinné místo. Na přímém slunci a rozpálených plochách se vyskytujte jen nezbytně nutnou dobu. Dovednost psa vypořádat se s vysokými teplotami okolí je závislá na vypařování vody. Je známo, že schopnost psa se ochladit přirozenými mechanizmy je téměř neúčinná ve vlhkém prostředí, kde neproudí vzduch. Proto na závodech, táborech a intenzivkách preferujte jako místo pro odpočinek klec, kterou zčásti překrývá deka. Ve srovnání s látkovou či plastovou boudičkou umožňuje lepší proudění vzduchu a v případě, že do ní zavřete vlhkého psa, nezvýší se při vypařování vody z jeho kožichu vlhkost prostředí, ve kterém je pes zavřený. Stejně tak při cestování autem je pro psa příjemnější otevřené okénko nežli klimatizace. Cirkulující vzduch jej ochladí účinněji než samotný pobyt v chladném prostředí.

Jste-li se svým psem v horkém prostředí:
•    dopřejte mu dostatečné množství pitné vody,
•    ochlazujte tlapky, oblast břicha, třísel a hlavy vlažnou vodou,
•    necháte-li ho zavřeného v kleci, choďte jej častěji kontrolovat,
•    absolutně nevhodné je nechat psa zavřeného ve stanu či autě,
•    pokud jste nuceni zavřít do klece či boudičky vlhkého psa, venčete častěji, než je potřeba – ne kvůli venčení samotnému, ale aby se „provětral“ na čerstvém vzduchu.

Co dělat se psem po zátěži, když je venku více než 25 °C?
•    Ihned po výkonu mu dopřejte pitnou vodu (napájejte psa spíše častěji po menších dávkách v průběhu celého cool downu).
•    Zlehka ovlažte tlapky, oblast břicha, třísel a hlavu (je možné použít misku, ve které namočíte všechny 4 tlapky a zbylé oblasti).
•    Pokud je to možné, zaveďte psa do stínu a vychoďte jej tak, aby mohly být všechny odpadní produkty metabolizmu odvedeny ze svalů pryč (klasický cool down). Mějte psa na vodítku, abyste měli pod kontrolou tempo jeho pohybu a mohli jej postupně snižovat.
•    Pokud máte v blízkosti vodu, můžete ji využít v rámci zklidnění psa po výkonu. Plavání má potenciál krásně uvolnit svaly, ALE… Do vody pusťte psa až v závěrečné fázi cool downu, a to tak, že jej máte pod kontrolou na vodítku a dovolíte mu se namočit maximálně po břicho. Nechte jej se napít, pozvolna ochladit a pokračujte v procházení psa mimo vodu. Až poté mu dovolte si jít zaplavat. Svaly po zátěži nemají rády prudké změny teplot. Při rychlém ochlazení se společně se stahem cév „zavře“ cesta, kterou jsou odváděny produkty svalové práce a přiváděny látky, které byly spotřebovány. Regenerace je tak zpomalena, svaly mají tendence „tuhnout“. To se nám nehodí, takže nespěchejte.
•    V momentě, kdy psovi klesne tepová i dechová frekvence, můžeme ho odvést na stinné a vzdušné místo, kde bude mít volný přístup k dostatečnému množství pitné vody a může v klidu odpočívat.

Jak vypadá přehřátý pes?
Kdy psa začít neprodleně chladit a vyhledat veterinárního lékaře?
Které skupiny psů jsou rizikové?

Čtěte PPČ číslo 8! Právě v prodeji!


Publikováno: 27.7.2018 13:33:13
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní