Jsou schody pro štěně/psa nebezpečné?

„Před pár dny jsem se setkala s názorem, že „štěně je třeba do schodů nosit až do jednoho roku věku“. Ta představa mi přijde šílená, i když jsem majitelem „pouze“ středně velkého plemene. Nedokážu si představit někoho s berňákem nebo větším psem, že jej nosí do schodů ve svém náručí. Ale zamýšlím se nad tímto názorem již několik večerů, googluji, uvažuji dokonce i o návštěvě veterináře. Zajímá mě i názor trenérky v psí školce, kam teď docházíme, protože si myslím, že štěněcí vývoj – jak psychický, tak i fyzický – je velmi důležitý, a je mi jasné, že každý názor bude jiný, ale počítá se. Hlavně lidi bydlící v městských bytech, kde je schodů požehnaně, bude jistě tato problematika zajímat. Chci se tedy zeptat, zda byste se mohli v některém vašem čísle věnovat tomuto tématu, nebo napsat obecně o přetěžování štěňat, protože si myslím, že to není jen o nošení psů do schodů – když vidím třeba, jak páníčci tahají malá štěňátka po několikakilometrových túrách. Na internetu je totiž tolik informací/dezinformací, že se člověk v tom jen těžko vyzná…“ Tak zněl dotaz čtenářky, na který obsáhlým a naprosto unikátním materiálem odpověděl MVDr. Milan Štourač s mnoha RTG vývoje předních a zadních končetin štěněte doslova týden po týdnu jeho života. Díky svolení pana profesora J. S. Mattoona z Washingtonské univerzity v USA vám tak prostřednictvím rentgenových snímků můžeme v novém čísle Pes přítel člověka č. 11 ukázat, jak postupuje proces zrání kostry u štěněte.

„Mít štěně je v mnoha ohledech stejné jako mít lidské batole – musíte se starat o to, aby se nedostalo do nebezpečných situací a neublížilo si.
Jedním z nejnebezpečnějších míst v domě jak pro rodiče dětí, tak pro majitele štěňat je schodiště. Pro štěňata, určitá plemena psů, velká plemena a starší psy mohou být schody skutečně nebezpečné. Pád ze schodů může způsobit vážné zranění a dokonce i smrt. V případě štěňat může být také dřevěné schodiště poškozeno, pokud se ho štěně rozhodne využít jako hračku – možnost rozptýlení. Rohy schodů bývají pro ně zvlášť přitažlivé.
Jsou štěňata, kterým není „nic svaté“ a vrhnou se do schodů či ze schodů přímo „po hlavě“, s rizikem, že si mohou ublížit, aniž o tom něco tuší. Z chovatelské zkušenosti vím, že většině štěňat je ale dán určitý respekt ze schodů. Vnímají je jako velkou překážku. Tyto pocity jsou určitě znásobeny, pokud jsou schody konstruovány tak, že jsou otevřené a je přes ně vidět výškový rozdíl. Štěňata mají přirozený strach, adaptivní instinkt, který jim brání dostat se do rizikových situací. Nemusí jít pouze o schody, ale také o různé zídky, tarasy, nábytek v podobě křesel, pohovek, postelí manželských či nemanželských, atd.
Měli bychom si také uvědomit, že psi (na rozdíl od koček) se instinktivně pohybují v plochém světě, nemusí jim být dáno, jak mají používat končetiny k lezení nahoru nebo dolů. Je naší úlohou těmto pohybům štěňata naučit, stejně tak, jako je naší úlohou chránit jejich vyvíjející se pohybový aparát před poškozením.

Štěňata jsou ve svých pohybech roztomilá a neohrabaná. Kvůli jejich neohrabanosti je důležité, aby byla chráněna před nebezpečnými situacemi, protože jejich kosti a růstové ploténky jsou velmi křehké. To co způsobí „jednoduché“ vymknutí u dospělého psa, může způsobit u štěněte trvalou deformaci nebo zkrácení končetiny. Štěňata nejsou miniaturní psi!
Většinou se setkáváme s konstatováním, že štěňata nesmějí skákat, nesmějí chodit po schodech, někdy do tří měsíců, jindy do šesti, někdy dokonce že nesmějí vůbec chodit déle jak 15 minut, čteme či slyšíme, že jejich klouby jsou křehké atd. Ale proč tomu tak je, jaké jsou důvody těchto doporučení, to už se dozvídáme málokdy…
Jak to tedy je?“

Kompletní, velmi obsáhlý a opravdu vyjímečný materiál na toto téma najdete v Pes přítel člověka č. 11,. které je nyní v prodeji!


Publikováno: 31.10.2018 10:32:27
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní