Dejte pozor v horkých dnech na HOT SPOT!

Letošní horké jaro a předpovídané žhavé léto je a bude exponovaným obdobím pro různá onemocnění kůže našich čtyřnohých kamarádů. Jedním z nich je specifický proces na kůži psů, který kromě označení hot spot, tedy „horké místo“, označujeme také jako pyotraumatická dermatitida, akutní mokvavá dermatitida nebo např. letní zánět kůže. Mezi běžné příčiny vzniku hot spotu patří parazité, alergické reakce, infekce a teplé počasí ve spojení s vlhkem. Onemocnění je často způsobeno místní alergickou reakcí na tyto specifické podněty, které nutí psa někdy až k maniakálnímu sebepoškozování, kdy se škrábe, kouše, vylizuje nebo odírá v důsledku lokální bolestivosti nebo neutuchajícího pocitu svědění. Nejčastější vyvolávající příčinou je lokální reakce na štípnutí hmyzem. Jde především o blechy, ale je možná reakce i po klíštěti, dokonce i po poštípání komáry nebo mravenci. Důležitou roli mohou hrát i parazité vyvolávající svrab a dravčíci. K hot spotu může vést také porušení celistvosti kůže např. trnem, osinou, některými jinými semeny trav, ale též jakákoliv poranění nebo odřeniny kůže, případně působení dráždivých látek. Na vině může být i špatná hygiena a nedostatečná péče o kůži a srst. Velmi častou příčinou je zapaření kůže po koupání. Zvláště u plemen s dlouhou a bohatou srstí typu novofundlandský pes, čau čau, zlatý retrívr, bernský salašnický pes, moskevský strážní pes   dochází po koupání a následném vystavení teplu bez důkladného provzdušnění srsti ke vzniku zapařenin a následnému hot spotu. Je možné i spolupůsobení orgánových onemocnění, např. záněty uší nebo análních váčků.

Během několika minut až hodin dochází v důsledku poškozování postižené oblasti k tvorbě zarudlého mokvavého místa, v počátcích charakteristické slepenou srstí, která později vypadává nebo je pacientem vykousána. Povrch zanícené kůže se povléká vrstvou nažloutlého hnisu kvůli bakteriální nebo kvasinkové (případně kombinované) infekci. Zánětlivý proces postupuje velmi rychle. Jeden den je ve velikosti pětikoruny, druhý den může dosahovat velikosti dlaně. Může se šířit i do chlupových váčků nebo hlubších kožních struktur, což může komplikovat hojení a léčbu.
Onemocnění není vázané na věk ani na pohlaví. Může se objevit kdekoliv na těle psa, ale asi nejčastější bývá na tvářích, což bývá vysvětlováno těžkýma chlupatýma ušima predisponovaných plemen, které tvář částečně překrývají. Rovněž způsob ustájení (byt, kotec) nehraje při vzniku onemocnění roli.
Jak má vypadat naše první pomoc psu? Jaký je průběh léčby a čeho se vyvarovat? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 8, které je nyní v prodeji a tématu Hot  spotu se v něm věnujeme hned na 4 stranách a najdete v něm i zkušenost s „bojem“, konkrétní postřehy a  zkušenosti s léčbou hot spotu majitelky psa cane corso, Lucie Malečkové.
„Barnabáše, krásného psa rasy cane corso, jsme si brali z útulku v říjnu roku 2017. Byl to trochu vyplašený puberťák ze Slovenské republiky, který do naší smečky zapadl po prvotních „bojích“ tak, že dnes je z něj absolutně nenahraditelná součást mé rodiny.
V jeho smečce je první útulkový Kuba, starší voříšek malého vzrůstu, a osmiletá fena cane corso s PP. Ani jeden nikdy neměl na kůži žádný problém, léta jsme před sezonou klíšťat preventivně nepodávali žádné chemické pipetky, tabletky, nenosili obojky. Fena je obojživelník, ve vodě je šťastná a ani ta nikdy nezpůsobila žádný problém na kůži. Když to tak shrnu, neměla jsem vůbec důvod si myslet, že by tento pes měl mít jiné reakce, nutno ale dodat, že jsme se začátkem roku přestěhovali z Prahy na venkov, kde jsem do svých výpočtů nezahrnula množství klíšťat, na které psi nebyli z Prahy zvyklí.
Přes zimu bylo vše v pohodě, přišlo jaro v novém domě a hned po prvních klíšťatech se objevil malinký flek na tváři. Kůži jsem jen tak vytrhala, místo vydrhla dezinfekcí a do rána byl pokoj. Pohoda, říkala jsem si. Nechápala jsem, jak se někomu může rozjet hotspot do tak obludných rozměrů, které jsem znala z internetu, když nám stačilo flek vydrbat a byl pokoj.
Týdny utíkaly, klíšťat bylo opravdu hodně, z každého pejska jsem denně tahala po ranní i večerní procházce lesem velké množství klíšťat. V našem jehličnatém lese je také velké množství klošů a i ti mohou psa ošklivě pokousat. Nijak jsem dál situaci neřešila, pejsky pečlivě prohlížela, chodili jsme se koupat, zpět pak chodili lesem domů, takové idylické procházky. Když jsem se v jedno úterý podívala na Barnabášovu hlavu a našla znovu ten stejný flek na tváři, opět jsem ho jen tak vydrhla, spokojená, že jednám na základně zkušenosti a úplně v klidu jsem šla spát. Ve středu se flek zdál malinko větší a byl i na druhé straně tváře. Začala jsem tedy čistit častěji, ale pouze postiženou a nejvíce viditelnou část hotspotu. V začátku to bylo pouze podrážděné místo, které nemokvalo, nebylo narudlé, pes neměl problém s jeho vyčištěním. Ve čtvrtek jsem našla flek na druhé straně tváře opět větší a i přes toto další varovné znamení mě to nechávalo klidnou a dál jsem pouze čistila postižená místa. Během pátku se místa viditelně rozšířila a změnila vzhled, v tu chvíli jsem si řekla, že to asi není úplně nejlepší a že nezačne-li se to o víkendu lepšit, hned v pondělí navštívím veterinu.“

Komplexní materiál o tomto nepříjemném letním onemocnění najdete v čísle 8, které je právě v prodeji!


Publikováno: 31.7.2018 13:26:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní