Můžeme svého psa nakazit nemocemi? A můžeme dát psovi zmrzlinu?

Toto je téma v našem aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 9 - Dobrý den pane doktore, mám na vás dotaz: jaké je riziko, že pejsek chytne nemoc od člověka? Mám na mysli klasické lidské virózy, jako jsou bolení v krku, rýma, kašel… Popř. které viry, bakterie nebo parazité jsou přenosné ze psa na člověka nebo opačně? Moc děkuji. Marcela Nejezchlebová, Křtiny. Asi jediné onemocnění, kterým může člověk nakazit psa, je infekce prvokem Girardia lamblia. Jde o parazitární onemocnění trávícího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. Hlavním klinickým projevem jsou průjmy různé intenzity, velmi často se opakující. Trusem pacienta jsou vylučována klidová, velmi odolná stádia tzv. cysty. Cysty znečišťují vodu a prostředí a po jejich pozření psem či člověkem se uzavírá jejich životní cyklus.

Cysty v trávicím traktu praskají, uvolňují se z nich lamblie a usídlují se na povrchu sliznice tenkého střeva, ve žlučovodech nebo žlučníku. Přichycují se na povrchu střevních buněk a masivně pokrývají sliznici střeva, kterou tak zbaví schopnosti vstřebávat živiny a naruší tím trávení. Proto se Girardii říká také kobercový parazit. Stále se množí a vytváří cysty, které odcházejí z těla trusem. Je známá obliba mnohých psů k lidskému lejnu, které pokud možno bleskově sežerou a ve zbytcích se ještě s radostí vyválejí! Samozřejmě, že nakazit se může i člověk od psa, zvláště při neopatrné manipulaci s trusem postiženého zvířete.

A jak je to obráceně? Tedy co může člověk „chytnout“ od psa?
Z parazitů je ze psa na člověka možný přenos tzv. larvy migrans. Jde o odborné označení pro larvy hlístic, které migrují po těle hostitele. K nákaze u člověka může dojít především škrkavkami, pouze pozřením infekčních vajíček. Dochází k tomu nejčastěji u malých dětí při pojídání hlíny, písku apod. Proto jde o zcela oprávněný požadavek nevenčit psy v prostředí dětských hřišť. Zdrojem nákazy ale může být i olizování nemytých prstů nebo předmětů znečištěných půdou a konzumace špatně omyté zeleniny, která přišla do styku s infikovanou zeminou. K infekci tedy mohu přijít i lidé, kteří nejsou chovateli psů. Z vajíček škrkavek se ve střevě infikovaného člověka vylíhnou larvy, které pronikají až do cév. Cévami putují do jater a z jater pak mohou proniknout prakticky do jakéhokoliv orgánu. V lidském těle mohou larvy žít i několik let, aniž by postižený něco zaznamenal. Mohou se ale objevit i příznaky průjmu, zvracení, nechutenství, bolesti břicha, teploty, bolesti svalů a kloubů, kožní vyrážka, poruchy vidění apod.
Lidé se mohou nakazit nejen škrkavkou, ale také parazitem zvaným měchovec psí a ….

Druhý dotaz čtenáře v tomto čísle byl také velmi zajímavý: "Zajímalo by mě, zda mohu dát svému psu zmrzlinu pro osvěžení?"
Petra Černá, Praha


Dejte mu tak trochu líznout…
Na rozdíl od mnoha jiných pamlsků může být zmrzlina pro psa skutečně příjemným zpestřením letních radovánek. Jako u všeho je však potřeba brát v úvahu jeho velikost. Jiný dietetický dopad bude mít kopeček zmrzliny u čivavy a jiný u německé dogy.
Mléčná nebo dokonce smetanová zmrzlina obsahuje v podstatě všechny důležité živiny z mléka, tedy vápník, hořčík, vitamin A, některé vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, biotin a stopový prvek zinek, nezbytný pro funkci imunitního systému. Pro psy, kteří mají intoleranci k mléčnému cukru – laktóze, můžeme vyzkoušet zmrzliny jogurtové nebo tvarohové. Určitě pro ně jsou vhodné zmrzliny ovocné, vodové nebo s rostlinným tukem.
Vodová zmrzlina je především pro psy, kteří mají sklon k tloustnutí, zdravější než třeba piškoty, byť třeba ty psí. Další alternativou může být pro ně zmrzlina ovocná nebo dokonce sorbent….

Kompletní články najdete v Pes přítel člověka č. 9, které je nyní v prodeji!


Publikováno: 27.8.2018 16:31:59
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní