Na začátku bylo štěně a nadšený majitel, na konci mnohdy nešťastný pes i majitel...

Dnes, bohužel, mnoho lidí volí svého psa konkrétního plemene, bez základních znalostí historie a povahy plemene. Hlavně, když se nám líbí, ostatní se zvládne. Počet tragédií nevychovaných a poté zavržených, utracených psů se dnes zvyšuje neskutečně rychle. Přitom by stačila POKORA, s níž si o plemeni zjistíme vše, co lze. Jak si tedy vybrat plemeno psa?    
„Lidé si pořizují psa buď za nějakým účelem, nebo jako společníka. Ti, kteří mají psa pro jasný účel (třeba policie, strážní služba nebo myslivci), mají obvykle ve výběru plemene jasno a řídí se zkušenostmi. Pak jsou lidé, kteří mají jasné představy, že budou se psem dělat nějaký sport (třeba dostihy, služební výcvik podle IPO nebo mushing). I tito lidé mají většinou jasno. Ale spousta lidí chce psa jen jako společníka. A tady bývá nejčastěji problém…“

„V první řadě je nutné si uvědomit, že pes je živý tvor, kterého délka života je mezi 7-15 lety, podle plemene. Jako štěně objevuje svět a je schopný ledacos zničit, je nutné ho vychovat (ano i malinkého jorkšíra nebo čivavu je nutné vychovávat), a co více: psa je nutné zaměstnat podle toho, jaký má temperament a jaké je jeho původní poslání.
Většina plemen byla vyšlechtěna za nějakým účelem. V dřívější společnosti měli psi určitý úkol. Někteří hlídali dvůr, usedlost nebo stáda. Někteří pomáhali stáda shánět dohromady a pomáhali při pasení. Velká skupina psů pomáhala při lovu. I způsob využití loveckých psů se měnil od honičů přes ohaře, případně slídiče, až po retrívry. Samostatná kapitola vždy byli norníci – jezevčíci a teriéři. A pouze menšina byli malí psíci, kteří dělali společnost zejména dámám v nejvyšší společnosti. Dříve se psi příliš necvičili, a proto se kladl daleko větší důraz na jejich vrozené vlastnosti a vlohy. Určitý druh výcviku měli lovečtí psi, služební výcvik je daleko mladší – až z druhé poloviny 19. století. V současné době řada plemen už neplní své původní poslání, ale původní vrozené vlohy v nich stále dřímou. Proto je nutné si při výběru štěněte uvědomit, jaké povahové vlastnosti jsou plemeni vlastní a s čím v podstatě ani výcvikem prostě nepohnete.“

Představíme vám jednotlivé skupiny plemen psů a položíme podstatné otázky, na které by každý majitel psa měl znát odpověď. Pračku, auto vybíráme pečlivě se znalostí rozličných parametrů a svých možností. Živého tvora mnohdy jen na základě obrázku a chvilkového pocitu. Každý pes je JEN takový jak jej jeho majitel vychoval či nevychoval, není to o nich, ale jen o nás lidech.
Obsáhlý materiál najdete v Pes přítel člověka č. 2, které je nyní na trhu!


Publikováno: 5.2.2018 16:08:00
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní