Nová rubrika: PORADNA

V čísle 8 začínáme se staronovou rubrikou Poradna, v níž budou naši odborníci odpovídat na dotazy čtenářů. V čísle 8 se budeme věnovat letní hrozbě v přírodě - zmiji a chirurgické prevenci proti torzi žaludku zvané gastropexe. Na oba dotazy odpoví MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zmije
Dobrý den pane doktore,
chtěl bych se zeptat na uštknutí psa zmijí. Jaké mohou být příznaky a jak to psi snášejí? U nás je poměrně dost zmijí, a jelikož hodně chodíme po lesích a loukách, může psa kdykoli kousnout a já si toho třeba nevšimnu. Děkuji za odpověď. Petr


Letošní extrémně teplé jaro možnost setkání s tímto jediným u nás žijícím jedovatým hadem urychlilo. Zmije vyhledává slunné a vlhké lokality. Můžeme ji nacházet na okrajích lesů, kamenných náspech, na březích rybníků, prosluněných pasekách a horských loukách, případně rašeliništích. Nenajdeme ji v nížinách pod 300 m n. m., tam se setkáváme pouze s nejedovatou užovkou nebo slepýšem, který patří mezi ještěrky.

Velmi zřídka se zmije vyskytuje v kulturní krajině a nevyskytuje se ve vnitřních lesích. Nejraději vyhledává zarostlé meze, kamenité zídky či hromady, kde má dostatek úkrytu a možnost zimování. Zmije, stejně jako ostatní hadi, je hluchá. Vnímá pouze otřesy půdy.

Jak je to s hadím jedem? Kdy nastává alergická reakce? Kterým psům může hadí kousnutí vážně ublížit? Které preventivní přípravky jsou doporučovány? Proč se nedoporučuje ranu nařezávat nebo vysávat? Čtěte v čísle 8!


Aby se žaludek neotáčel…
Četla jsem, že se dá torzi žaludku zabránit preventivním „přišitím“ žaludku k dutině břišní. Přijde mi to trochu jako sci-fi. Opravdu se toto dělá?

Syndrom dilatace a torze žaludku (GDV, z angl. gastric dilatation – volvulus) je jedním z nejtěžších klasicky neléčitelných onemocnění psů, s nímž se v praxi setkáváme. Během okamžiku, v podstatě neznámo z jakých příčin, se ze zdravého šťastného psa stává pacient, u něhož je nutné v minutách bojovat o život…
Dilatace a torze žaludku vzniká nejčastěji u velkých plemen s hlubokým hrudníkem (německá doga, výmarský ohař, bernardýn, moskevský strážní pes, německý ovčák, irský a gordon setr, dobrman), ale byla též popsána u středních či malých plemen (náchylnější se zdají být baset a šarpej). Může vzniknout u psů jakéhokoli věku, ale náchylnější jsou psi středního věku a starší psi. Rizikovější jsou plemena s hlubokým a úzkým hrudníkem než plemena s hrudníkem širokým, kulatým. Dilatace a torze žaludku byla popsána i u koček. Na University of Purdue byla provedena studie, do které byly zařazeny stovky psů, u kterých se torze vyvinula, a byla vypočítána pravděpodobnost výskytu torze u daného plemene ve srovnání s kříženci. S použitím jejich tzv. GDV ratia má německá doga 41,4x vyšší pravděpodobnost výskytu torze než kříženec. Na prvním místě ve statistickém žebříčku onemocnění nejenom této univerzity stojí německá doga.
Pokud váš pes patří k jednomu z ohrožených plemen nebo pokud se v jeho blízkém příbuzenstvu torze žaludku objevila, případně trpí nadýmáním, je vhodné přemýšlet o preventivním chirurgickém zákroku, který torzi eliminuje na minimum. Tímto chirurgickým zákrokem je tzv. gastropexe.

Jak se gastropexe provádí? Je opravdu tak účinná, jak se o ní tvrdí? Pro které psy je vhodná? Čtěte v čísle 8!


Publikováno: 3.8.2018 10:03:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní