Obiloviny ve výživě psa? Určitě ANO!

Pokud krmíte syrovým masem ,je vhodné jako doplněk a zdroj sacharidů přidávat např. namočené ovesné vločky, těstoviny nebo rýži. Dnes jsou nabízeny již připravené i instatní směsi příloh samotné či se sušenou zeleninou. Tyto směsi vám usnadní přípravu denní krmné dávky pro vašeho psa, co ale v nich hledat? Jaké obiloviny jsou pro psa přínosné? To je téma otevřené v čísle 4. Co jsou to vlastně obiloviny?
Nic víc a nic méně než semena trav. Samozřejmě ne ledasjakých, ale řádně a cíleně šlechtitelsky promakaných. Patří k nim pšenice, oves, žito, ječmen, kukuřice, ale také rýže a poněkud méně známé druhy, jako jsou proso, čirok, pohanka, merlík a amarant (neplést prosím s amarouny).

Z čeho se takové obilné zrno vlastně skládá? Každá z částí má svá specifika. Obaly tvoří asi 8-14 % hmotnosti zrna a z výživářského hlediska je důležitý vysoký obsah vlákniny. Jsou skvělé k rozhýbání střev. Kromě úhledného bobečku od nich nic moc jiného nečekejte. Zato klíček je sice bezkonkurenčně nejmenší částí zrna, ale je doslova nadupaný vitamíny (B1 a E), enzymy, cukry, tuky i bílkovinami. Skvěle se osvědčil v posilujících přípravcích, které mají „nakopnout“ organizmus. Zbývá největší část, a to endosperm, kde najdeme především škrob a bílkoviny, ale najdou se i vitamíny a minerální látky – hlavně draslík, fosfor a hořčík.

K čemu je vlastně obilí dobré?
Díky vysokému obsahu škrobu jsou takřka energetickou bombou, a viděla jsem hezkou řádku vesnických pesanů, kteří díky vymetání krmítek babiččiných slípek či čištění koryta v prasečím chlívku dosáhly nebývalé šíře. Proč tedy to otevřené nepřátelství zástanců moderní výživy? Lepek – bílkovina obsažena především v pšenici, díky níž jsou rohlíčky a houstičky tak neuvěřitelně nadýchané –, je také velmi častý alergen. (Pro ty, kteří nikdy neviděli, jak tahle bílkovina vypadá, pak věřte, že s vodou z něho vznikne hooodně hustá, vyžvýkaná žvýkačka.) Celkově je tato složka velmi špatně stravitelná pro masožravce (ale i krmná pšenice je šlechtěna na daleko nižší obsah lepku, protože kravkám není radno zatěžovat trávení. Jen člověk ve své krátkozrakosti si klíďo píďo zhuntuje zažívání, jen aby se mohl zakousnout do bělounké skývy chleba – a kdyby jen do jedné… před zkrmováním musí být zrno vždy mechanicky porušené (namleté, namačkané apod.) a tepelně upravené, protože jinak je pro trávení našich domácích šelmiček nepoužitelné.

V aktuálním čísle 4 vám představíme první ve výčtu obilovin. A znáte sušené směsi? Sušená směs obilovin se zeleninou je VELMI výraznou pomocnou rukou pro chovatele, krmícího BARFem. Skvělá příloha, jejíž složení si dnes můžete vybrat doslova na míru z mnoha nabízených druhů. Žádné vaření, stačí zalít vlažnou vodou a za pět minut máte chutnou a výživnou přílohu k masu. Ocení zvláště majitelé pažravých psů, kteří milují „plné“ misky, pocit plného žaludku a přitom mají problém s nadváhou.  Doporučuje směsi od české firmy Dromy s.r. o. – vybere si opravdu každý na míru potřeb svého psa!

https://www.zoofix.cz/barf-doplnky/

Publikováno: 12.4.2018 13:29:55
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní