Pozor, PARVOVIRÓZA je zpátky!

„Nedávno se ke mně dostaly jisté informace, že v Praze, ale i jinde v různých částech země, se u psů objevuje viróza, která byla delší dobu v jakémsi útlumu. Osobně jsem se s ní nesetkal minimálně deset let. Až nyní, v době adventu, přišel do ordinace klient se štěnětem v náručí. A ordinací se rozlil typický NEZAPOMENUTELNÝ ZÁPACH. Desítky a stovky psů, převážně však štěňat, přicházeli na počátku osmdesátých let minulého století do tehdy jediné ordinace pro malá zvířata v Brně, na tehdejší Vysoké škole veterinární. S onemocněním, pro nás zcela novým, jsme sváděli nerovný boj. Vítězila nad námi PARVOVIRÓZA.“ Vzpomíná MVDr. Milan Štourač, který na naše přání napsal článek věnovaný této velmi nebezpečné a nakažlivé nemoci, o které dnes mnozí nemají ani tušení díky letům, kdy se zdála zcela vymýcená. „ Parvoviróza psů je virové onemocnění, které se objevilo v pozdních sedmdesátých letech minulého století. První velká epidemie proběhla v roce 1978 po výstavě v Amsterodamu a lze říct, že onemocnění se během dvou let rozšířilo po celém světě. V začátcích podlehli parvoviru tisíce psů, především štěňat.“ Parvovirus je vysoce nakažlivý!

Průběh parvovirózy je možný bez doprovodných symptomů, to se týká především dospělých psů. Onemocnění se často projeví do jednoho týdne poté, co si noví majitelé přivezou štěně domů. Plemenná predispozice byla prokázána u rotvajlerů, dobrmanů, retrívrů a německých ovčáků. Obecně za vnímavější bývají označována plemena se zbarvením black and tan, tedy černá s pálením. Inkubační doba se pohybuje mezi 3-5 dny, kdy už začíná vylučování viru stolicí. Virus je stolicí vylučován 12, v některých případech až 25 dní po infekci. Klinické příznaky zahrnují náhlý nástup celkové slabosti, apatie a anorexie, velmi brzy dochází ke zvracení i po příjmu tekutin. Teplota může, ale nemusí být zvýšená. Obecně platí, že prvním příznakem parvovirózy je netečnost a otupělost zvířete. Zvracení sekundárně vyvolává ztrátu hmotnosti i ztrátu chuti k jídlu. Typický je průjem, který bývá od počátku charakteristický přítomností čerstvé nenatrávené krve. Krev se může objevit i ve zvratcích. Průjem a zvracení vedou k dehydrataci, která narušuje rovnováhu elektrolytů v organizmu pacienta, což může vést ke kritickému stavu. 

Co dělat? Jak má vypadat péče, dieta o nakaženého psa? Jak dlouho je pes nakažlivý pro druhé? Jsou věci, které by měl vědět každý majitel psa. Kompletní článek najdete nyní na stáncích v Pes přítel člověka č. 2!


Publikováno: 31.1.2018 9:07:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní