ŠKOLKY pro štěňata – byznys, zlo, či nutnost?

Ač dnes jsou dnes školky pro štěňata prezentovány jako něco bezpodmínečně nutného ke správnému psychickému a sociálnímu chování štěněte, NENÍ tomu tak. Nemůžu pochopit, že si někdo pořídí štěně, aby jej denně na několik hodin hodil do psí školky a vyzvedl si jej poté unaveného a „vychovaného“. Co myslíte, vytvoří si tak se psem vážně pevný vztah? Vztah se tvoří prožíváním každodenního života SPOLEČNĚ. Tak se učíte číst svého psa a on vás, znáte jeho řeč těla a on vaši, až dojdete do bodu, kdy slov/povelů není třeba. Ale JE TO SPOLEČNÁ CESTA! Pokud chcete se štěnětem navštěvovat školku pro štěně společně, je to něco jiného, byť i zde NIKOLI nezbytně nutného. Jak ale poznat dobrou školu pro štěňata? Jakých věcí si všímat? To je naše velké téma v aktuálním čísle 6, které je nyní v prodeji.

Jak se štěňata navzájem seznamují, když přicházejí do školky poprvé?
Štěňata by se měla seznamovat kontrolovaně. To je obzvlášť důležité u štěňat, která se často musí teprve učit sebeovládání v sociálních situacích. Štěňata by měla být vypouštěna z vodítka po jednom nebo po dvou, aby jejich seznamování nebylo příliš bouřlivé. I když si spolu všechna štěňata dosud pokojně hrála, mohou nastat problémy, když se najednou společně vrhnou na nového „kamaráda“, který právě přichází. Čím více radosti vyvolává ve štěněti branka ke štěněcí školce, tím více bude natěšené na hru. Pokud mu však dovolíte, aby vás vší silou táhlo ke školce, a pak ho pustíte z vodítka a necháte ho vřítit se do školky plnou rychlostí, vychováváte z něj potenciálního sociálního nemotoru. Pro štěňata je sice normální, že se těší na hru a jsou z ní nadšená, ale čím více štěně uklidníte před vstupem do školky, tím většímu sebeovládání se naučí a tím klidněji bude přistupovat k ostatním kamarádům.

Jak jsou štěňata rozdělována ke hře?
V ideálním případě by školka, kterou si vyberete, měla mít dostatek fyzického prostoru a personálu, aby umožňovala vytvoření několika herních skupin, pokud by takové rozdělení vyžadovaly osobnosti a herní styly štěňat. Vytvoření herní skupiny by mělo být založeno spíše na herním stylu a věku než na fyzické velikosti. Uvědomte si, že skupiny se s postupným dospíváním štěňat budou měnit a přirozeně se budou měnit i herní styly a osobnosti. Herní skupina, která dobře fungovala, když byly všem štěňatům tři měsíce, se může rozpadnout, když jim budou čtyři měsíce, nebo když do ní přibude nové štěně. Pomalé klidné štěně bernardýna může být skvělým kamarádem pro plaché kokří štěně – rozdíly ve velikosti se vyrovnají rozdílem v herních stylech a ve schopnosti menšího štěněte tomu většímu v případě potřeby utéct. Na druhé straně fyzicky zdatné štěně labradora nemusí být ideálním kamarádem pro štěně jorkšíra, protože herní styl labradora může být pro malého jorkšírka příliš drsný a může mít za následek i neúmyslné zranění. I když se labrador při dostatku času a zkušeností může naučit inhibici kousání a mírnější způsoby hry s menšími, „jemnějšími psy“, a také by se to naučit měl, je pravděpodobnost, že aktivní labradoří štěně přirozeně potlačí své instinkty hrát si se vší vervou s ostatními psy, poměrně malá, dokud ho o tom řádně nepoučí nějaké starší štěně nebo dospělý pes.
Určitě nechcete, aby si váš pes procvičoval a upevňoval surové nebo nemotorné chování. Pokud si bude hrát jen s jinými štěňaty a má příležitost k nevhodným interakcím, tak se ale přesně tohle naučí. Proto je tak důležité mít v herní skupině i dospělé psy.

Kompletní materiál s fotkami ze života najdete nyní na prodejnách v Pes přítel člověka č. 6!


Publikováno: 28.5.2019 11:47:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní