Stříhat, či nestříhat? Toť otázka…

Stříhání plemen psů s dlouhou či středně dlouhou srstí v letním období budí velké emoce a pravidelně vyvolává vášnivé diskuse
křížem krážem sociálními sítěmi. Dělí pejskařskou veřejnost na dva tábory, které se často dost nekompromisně odsuzují. Je však možné vytvářet snadno od stolu tak radikální soudy? Tento článek vám pomůže získat představu o tom, jak funguje psí srst, a v případě, že se rozhodujete, zda stříhat, či nestříhat, učinit kvalifikované rozhodnutí.

Srst a její stavba
Přestože je chovatelskou a šlechtitelskou prací tento prvek psího těla mnohdy radikálně upravován, vycházejme z toho, že funkční stavba srsti je tvořena obvykle delšími silnějšími krycími chlupy a kratšími jemnějšími chlupy zvanými podsada. Z jednoho chlupového folikulu vyrůstá jeden krycí chlup a několik (3-30) chlupů podsady. Množství chlupů podsady je výrazně sezónně ovlivňováno s ohledem na teplotu vnějšího prostředí a délku světelného dne. V ideálním případě tedy dochází dvakrát ročně k línání, kdy je vyměňována zimní srst s vysokým množstvím chlupů podsady (až 25 chlupů podsady na jeden krycí chlup) za letní srst s nižším množstvím chlupů podsady (až 3 chlupy podsady na jeden krycí chlup) a naopak. Avšak u psů žijících celoročně v bytě může být tento proces potlačen až úplně zastaven. Dochází pak k takzvanému celoročnímu línání, které mnohdy nekoresponduje s podmínkami vnějšího prostředí, a tak může vzniknout problém.

Jaké jsou funkce srsti? Které typy srstí línají, které nelínají, a proč? Je z pohledu výměny srsti problematický chov psů v bytěch? Co dělat se srstí, která přirozeně nelíná?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v čísle 8, které je právě v prodeji!


Publikováno: 25.7.2018 16:09:01
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní