Syrové vejce do výživy psa patří!

Věděli jste, že vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek a zároveň i s vysokou stravitelností (až 100 %!). Je důležitým zdrojem výživy nejen pro mnoho predátorů, ale i pro mládě vyvíjející se uvnitř. Uvnitř vejce jsou všechny živiny nezbytné pro stavbu a růst nového organizmu. Vejce je nejkvalitnější ze všech potravin, jediným jeho konkurentem je mateřské mléko. Jaká je tedy výživová hodnota vajec?

Klíčový význam mají především bílkoviny, které jsou biologicky hodnotnější než bílkoviny masa, případně mléka.

Riziko syrových vajec?
Častým argumentem odpůrců zkrmování vajec je varování o potenciálním zdravotním riziku z krmení syrových nebo nedostatečně uvařených vajíček.
Argumentem je fakt, že ve vejcích se může vyskytovat salmonela, pro člověka patogen, který se ale často přirozeně nachází v trávicím traktu drůbeže, ale také velmi často v trávicím traktu psů. Takovéto vysvětlení není úplně pravdivé. Ne každý, kdo jí nevařená vajíčka, ať již člověk nebo pes, dostane infekci salmonely, dokonce i když vajíčka salmonelu obsahují. Organizmus psů i lidí má řadu přirozených mechanizmů, které rychle odolají salmonele a jiným střevním patogenům, pokud jsou správně podporovány, ale které nejsou potlačeny např. antibiotiky. Opatrní musejí být lidé/psi se sníženou imunitou, staří jedinci anebo naopak děti/štěňata. Navíc vejce kupovaná v obchodních sítích jsou velmi pečlivě kontrolována veterinární službou! Statistiky uvádějí, že salmonelou je kontaminováno jedno vejce z dvaceti tisíc! Tuto statistiku ale nedávno určitě narušila vejce z Polska…

A co podávání vaječné skořápky psu? Ano či ne?
Jak poznat čerstvé vejce?
Liší se od sebe jednotlivé druhy vajec?
Může mít pes alergii na vejce?

Velmi obsáhlý a zcela unikátní materiál na téma vejce ve výživě psa najdete v časopise pes přítel člověka č. 4, které je právě nyní v prodeji – nenechte si jej ujít!


Publikováno: 4.4.2017 12:53:11
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní