Bearded kolie zraje jako víno

"Bearded (nebo-li vousatá) kolie je velmi líbivý dlouhosrstý ovčácký pes. Mnoho lidí okouzlí svou elegancí a krásným výrazem, který umocňuje jeho veselá povaha, a zatouží po takovém psu. Málokdy si ale uvědomí, že takhle načančaná je beardie jen na výstavě. Po většinu roku je urousaná, rozcuchaná, stále někam strká ten svůj huňatý čenich, což samozřejmě zanechává následky a udržet ji v žádoucí líbivé kondici je celoroční nekončící koloběh koupání, kartáčování, správného krmení a ošetřování. Je dobré si tohle všechno uvědomit ještě před koupí štěněte."

Chovatelka Iva Kleinová velmi dobře zná obtížnost úpravy srsti bearded kolie. Je to středně velké plemeno, krásné na pohled, péče o ni je však náročná. Mít beardedku znamená mít čas, trpělivost a kartáč vždy po ruce.

„Štěňátko na česání zvykejte. Bude ho totiž provázet podstatnou část života. Už v osmi týdnech věku můžete štěně nenásilně položit na stolek, převalovat, mazlit se s ním, vlídně se mu přimlouvat a lehce ho kartáčovat. Je velmi důležité, aby si zvyklo na úpravu co nejdříve, dokud ho hřeben netahá a vlastně ho ještě ani nepotřebuje. Ovšem spojí si kartáčování s příjemným zážitkem, kdy mu promasírujete celé tělo. Učte jej přitom nechat si ošetřit také tlapky, drápky, oči a uši. Nesmíte mu dovolit kartáč ani jiné pomůcky okusovat a postupně prodlužujte čas, po který leží a nechá se česat. To je velmi důležité, protože úprava dospělého psa může trvat několik hodin, a tak sami oceníte, když váš pes bude naučen odmala na všechny procedury.“

Bearded kolie je jako víno – zraje několik let. V prvním roce je to jen chlupatá neupravitelná koule, ve dvou letech se nám může zdát stále oškubaná a nedodělaná a ve čtyřech letech se nám vyloupne nádherný elegantní pes, který takovým zůstává až do pozdního věku.

Publikováno: 7.3.2014 12:17:58
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina