Bobtail – staroanglický ovčák

„Bobtail se podobá běhající otýpce chlupů ze lví, velbloudí a jiné hřívy. Jelikož nemá ani ocas, který by sloužil k orientaci, nevím dobře, kde má hlavu a kde záď a zejména jakým způsobem najde mezi tolika chlupy patřičný vchod a východ ze svého těla. Nicméně je to jeho věc, nejspíše ponechaná jeho vrozené inteligenci…“ (Karel Čapek, kniha „Měl jsem psa a kočku“)
Název bobtail znamená v angličtině krátký ocas, současní bobtailové však ocas mají.

O dávné minulosti bobtaila se dá říci tolik, že byl původně využívaný jako ovčácký pes staroanglických pastýřů a honáků, jejichž hlavním zájmem byla pracovní schopnost těchto psů. Původní typ se výrazně odlišoval od psů, které známe v dnešní době, což je patrné na dobových kresbách, ale i tak již měl částečně podobu dnešních bobtailů.

Srst – největší ozdoba
Bobtail je velmi atraktivní plemeno, a to především díky své bohaté a huňaté srsti s typickým zbarvením všech odstínů šedé, grizzly a modré. Hlava, krk, břicho a hrudní končetiny musejí být bílé se znaky nebo bez nich. Bílé znaky v jednobarevné oblasti na hřbetě nejsou v chovu žádoucí. Hustá srst je nutná pro ochranu před extrémy počasí – buď přílišného tepla, nebo mrazivého chladu.  Z toho důvodu je kvalita srsti tak důležitá. Pesíky by měly mít hrubou texturu, podsada je měkká, hojná a voděodolná.

Povaha bobtaila je skvělá, mírumilovná a nekomplikovaná
Bobtail je dnes využíván především jako pes společenský. V žádném případě není ostrý hlídač, i když jeho štěkot má zvláštní, typicky zabarvený tón.

Chcete se dozvědět více? Velký portrét plemene a rozhovory s dlouholetými chovateli a majiteli bobtailů najdete v čísle 6 PPČ, které je stále v prodeji!

Fotosoutěž

Bobtail na fotografii
Patříte k těm, jež podlehli kouzlu „Maxipsa Fíka“ a vašim společníkem pro život je právě bobtail? Pošlete nám jeho fotografie do fotosoutěže. Snímky o velikosti 600 kB a více spolu se svým jménem a poštovní adresou posílejte na fotosoutez@pespritelcloveka.cz nejpozději do 30. června. Vybrané odměníme.

Publikováno: 14.6.2018 14:21:02
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina