Border teriér - proč se mu říká "nebroušený diamant"?

Majitelé bordíků, jak se border teriérům láskyplně přezdívá, si často vyslechnou, jakého mají hezkého voříška. Jako roztomilého křížence ho často využívají i filmaři – border teriér je totiž na první pohled obyčejný „psí“ pes – akorát veliký, akorát chlupatý, s roztomilou ježatou mordičkou nevypadá nijak ušlechtile. Pod neurozeně vyhlížející slupkou se ale skrývá pravý poklad – zlaté srdce, nezdolný temperament, přátelská povaha a chuť pracovat. To vše jsou plusy border teriéra. A vlastně i ten „obyčejný“ zevnějšek je plusem pro lidi, kteří chtějí mít po svém boku normálního psa.

Povaha – určen k lovu, ale…
Původem, stavbou těla i temperamentem je border teriér určen k lovu. Velká Británie je zemí psích loveckých specialistů, a tak teriéry používali a používají zdejší lovci opravdu jen k tomu, k čemu byli vyšlechtěni – tedy k lovu na škodnou zvěř, kterou měli najít, vyhnat z nory a případně zadávit, o čemž svědčí jeho mohutné čelisti. Další práce s dohnáním zvěře, která teriérovi utekla, pak již byla na honičích anebo lurcherech, případný aport pak na ohaři. V našich podmínkách je ale poptávka po všestranném psu, který jednat noruje, ale je vhodný i na lov černé zvěře a dokonce ideálně ještě aportuje, takže ho lovec může vzít třeba i na kachny. Tyto podmínky splňuje velmi málo plemen – a dobře vedený border teriér je jedním z nich.

Péče
Border teriér je na péči poměrně nenáročný. Srst se jako u všech drsnosrstých teriérů musí několikrát za rok trimovat, tedy vytrhat odumřelou srst a umožnit tak růst drsného, krátkého bordeřího kabátku. Trimování border teriéra je na rozdíl třeba od foxteriéra poměrně jednoduché, s instruktáží od odborníka a vhodnými nástroji ho časem zvládne průměrně zdatný majitel sám. Trochu jiná kapitola je úprava na vrcholové výstavy, kde je vhodnější svěřit psa do rukou zkušenějšímu.

Zaujalo vás toto plemeno a chcete se dozvědět více? V čísle 1/2018, které je právě v prodeji, najdete obsáhlý portrét border teriéra i rozhovory s jeho dlouholetými chovateli. Dozvíte se něco o českém chovu a jeho úspěších v zahraničí, najdete příběh, jak border teriér konkuruje ohařům a poznáte i bordíka-záchranáře.

Publikováno: 2.1.2018 13:28:49
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina