Briard, to je vlastně srdce, obalené srstí!

Briard je jedním ze čtyř francouzských ovčáckých plemen. O jeho stáří a původu se vedou spory, nicméně každý milovník tohoto plemene rád připomíná kroniku Albérika de Trois-Fontaines, podle níž ovčáckého psa podobného briardovi choval již Karel Veliký. Slavná je i středověká pověst o psovi zavražděného rytíře Aubreyho de Montdidier, který pomstil smrt svého pána označením vraha a vítězným soubojem s ním. Ve vchodu do katedrály v Montdidier (dnes je tam radnice) a na malbě na zámku v Montargis se nachází vyobrazení velkého dlouhosrstého psa, který nese znaky briarda.

Povaha chlupatého elegána
Zde nelze začít jinak než citací z knihy BERGER de BRIE – BRIARD, sepsané chovatelkou, mnohaletou hlavní poradkyní chovu, ale především milovnicí briardů MVDr. Blankou Miholovou. Publikaci vydal Briard Klub v 80. letech minulého století:
„Jaký vlastně je? Vousy a knír, vlasy do obličeje, pod dlouhým obočím napůl schovává velké, široce rozevřené oči tmavohnědé barvy, o nichž se říká, že jsou obdivuhodné. Dívá se na svět s tím výrazem odvahy a moudrosti, inteligence a oddanosti, který jej charakterizuje. Je svým způsobem individualista, což se báječně shoduje s povahou Francouzů. Má vzácný smysl pro iniciativu a dovede si vždy poradit, což je také velmi typická francouzská vlastnost. Je veselý a dovede vynalézat různé malé lsti a triky, aby s jejich pomocí vyřešil naráz a s humorem své malé psí problémy… Kdo? Inu, přece náš briard! Pes, o němž krásná Gaby Morlayová, herečka a velká milovnice tohoto plemene, prohlásila: ´Můj briard? Ach, to je vlastně srdce, obalené srstí!´…“

Pro koho se briard hodí?
Briard je pes vyžadující kontakt s lidmi; do kotce se toto plemeno nehodí. Pes, který je ponecháván nudě v kotci bez socializačních návyků, se stává nevyrovnaným a útočným. Briard zvládá střídání lenošení „v kruhu rodinném“ s prací jakéhokoliv druhu; je to pes, který ocení každou aktivitu, a za jakoukoliv vás bude milovat. Už z této stručné charakteristiky vyplývá, že by si briarda měl pořídit jen člověk, který se mu chce a může věnovat, protože briard není pes, který se vychovává sám. Tímto člověkem nemusí být jen zkušený chovatel či psovod, ale může to být i začátečník, který je dostatečně poučen a ochoten přijímat rady, každý, kdo je připraven si poradit se zákoutími briardí povahy, kdo je schopen postavit se vychytralosti briarda a kdo je ochoten mu občas nějaké ty veselé kousky odpustit. V minulosti patřil briard mezi „svazarmovská“ plemena, a i když to pro něho nebylo ideální zařazení, i tam se mnozí briardi dokázali prosadit mezi tehdejšími služebními plemeny.

Chcete se o briardovi dozvědět víc? Velký portrét plemene spolu s dalšími rozhovory s chovateli a výcvikáři najdete v čísle 11, které je právě v prodeji!


Publikováno: 10.11.2015 18:05:07
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina