Curly coated retrívr - jaký je doopravdy?

Retrívři patří pro svou přátelskou povahu a velkou šíři využití mezi nejoblíbenější plemena psů. Vedle nejznámějšího labradora a zlatého retrívra existují ještě čtyři plemena z této skupiny. Nejméně početným je Curly coated neboli kudrnatý retrívr (CCR).

U nás bylo plemeno dlouho neznámé...

Chov u nás zavedli a rozšířili chovatele Ing. Jan Kubeš a Ing. František Korda v chovatelských stanicích z Vlčích luk a z Vlčí stepi. Chovný základ tvořili importovaní psi především z Dánska. I když je kvalita českých odchovů vysoká, jde o málopočetné plemeno a chovatelská základna není velká. Ročně se rodí zhruba 1-2 vrhy štěňat.

Curly coated retrívr je živý a velmi inteligentní
Nutná je u něj socializace v útlém věku a je také důležité psa zaměstnat již od štěněte. Jeho inteligence potřebuje usměrnit. Cvičení musí být zajímavé, jinak se curly nudí a zdá se, že špatně spolupracuje. Nezáleží tolik na zkušenosti majitele, jako
na jeho ochotě se psovi věnovat a vymýšlet činnost. Pak je curly snadno cvičitelný a ochotný vyhovět.
Není agresivní, je přátelský k rodině i dětem. Jako u každého psa je nutné vysvětlit dětem, že pes není hračka a že se nesmí psovi ubližovat. Se staršími dětmi si curly velmi rád hraje. U batolat může být jeho temperament a velikost příčinou, že
pes malé dítě nechtěně porazí. Ovšem z tohoto hlediska je rizikem přítomnost jakéhokoliv psa.

Jak se žije s tímto plemenem? Jaký je doopravdy? Jaká je jeho využitelnost v myslivecké praxi a k jakým dalším aktivitám se hodí? Čtěte rozhovory s chovateli a výcvikáři curlyho a dozvíte se víc... V čísle 9, které je stále v prodeji!


Publikováno: 9.9.2016 12:23:51
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina