Dalmatin

Majitelé dalmatinů se na vycházkách často setkávají s radostným zvoláním i velmi malého caparta: „Jé, maminko, hele, dalmatin!“ Typický kontrast černých nebo hnědých teček na sněhobílém podkladě je tak nezaměnitelný, že dalmatina si opravdu nelze splést s žádným jiným plemenem.
Ilustrační foto: M. Mahdalová

Dalmatin byl oblíbeným plemenem ve viktoriánské Anglii a ve Spojených státech kdysi běhal vedle hasičských stříkaček tažených koňmi, proto je dodnes maskotem hasičského záchranného sboru v New Yorku.

Chov dalmatina je velmi náročný
Nemyslím tím pouhé vlastnictví psa, ale skutečný chov. Každé plemeno má ve své genetické výbavě dané nějaké vylučující vady. Pokud ale nakryjete fenu převážné většiny plemen, ve vrhu se vyskytnou nestandardní znaky jen zřídka. Kdežto u dalmatina je vylučujících vad tolik, že po všech stránkách stoprocentně standardní vrh není v žádném případě pravidlem, spíše naopak. Je to dáno také tím, že vrhy bývají poměrně početné, a čím víc štěňat, tím větší pravděpodobnost, že se nějaký nestandardní jedinec objeví.

Porucha sluchu je první vada, které nesouvisí s exteriérem!
Černé a hnědé tečky aneb jak je to s dědičností barev?
Vrozená hluchota - jak souvisí s bílou základní barvou?
Hyperurikosurie - co to znamená a jak souvisí právě s dalmatinem?
Odpovědi na tyto otázky najdete v portrétu plemene v čísle 8, které je právě v prodeji!


Povaha a charakter
Povahově je dalmatin čilý, aktivní pes, podle standardu bez známek bojácnosti či agresivity. Hodí se spíše pro aktivnější lidi, kteří mu poskytnou dostatek pohybu. Není ani malý, ani příliš velký, může klidně žít v paneláku, pokud mu poskytnete delší vycházky. Za jakékoliv aktivity vám bude váš dalmatin vděčný, také se pořádně pohybově vybije a doma bude klidný. Jsou ale různí jedinci a povahově se můžou lišit. Některý pes je živější, žádá více pohybu a práci, některý může výjimečně být i „gaučák“. Při nedostatku pohybu a činnosti může něco doma z nudy ničit, ale to je obecné pravidlo pro většinu plemen. Dalmatin, který má dostatek volného pohybu, lépe poslouchá a má ladnější křivky.

Přinášíme vám rozhovory s chovateli, majiteli a výcvikáři dalmatinů, ve kterých se přesvědčíte, že i dalmatin umí poslouchat.

DALMATIN není pes na gauč
Dalmatin je pes pro aktivní lidi. Své o tom ví i dlouholetá chovatelka a poradkyně chovu Eva Dragović, která tomuto plemeni zasvětila celý svůj život.

Tvrdým drilem ničeho NEDOSÁHNETE
Dalmatin není plemeno, které bychom u záchranářů vídali příliš často. Jeho typickou vlastností je však bezbřehá láska k lidem, a tak se Alexandra Keményová pokusila svého Spooka naučit právě tento druh výcviku.

AGILITY I LOVECKÝ VÝCVIK jdou dohromady
Dalmatin je původem lovecký pes – honič, dnes však plní funkci převážně společenského psa. Eva Lišková vlastní dalmatiny bezmála třicet let a za tu dobu vyzkoušela mnoho druhů výcviku včetně loveckého. Její Figaro je první dalmatin s titulem CACT z barvářských zkoušek.

„Jé, dalmatin, a vycvičenej!“
Dalmatin má pověst tvrdohlavého a nevycvičitelného psa. Avšak i toto plemeno se dokáže naučit poslouchat. Díky citlivému přístupu a správné motivaci dovedla Jitka Baráková svoji fenku ke zkouškám a s úspěchem s ní provozuje i canisterapii.

Publikováno: 2.8.2016 9:22:54
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VI. skupina