Gordonsetr – elegantní plnokrevník

Standard charakterizuje gordonsetra jako „harmonického, proporcionálního a elegantního psa s liniemi těla plnokrevníka. Stavba těla je vyvážená a srovnatelná s výkonným loveckým koněm.“ Portrét plemene gordonsetr přinášíme v čísle 11, které je v prodeji pouze do čtvrtka 17. listopadu.

Český chov měl a stále má dobrý zvuk v okolních státech. Pokud si myslivec chtěl pořídit kvalitního pracovního grodonsetra pro všestrannou práci, věděl, že v Čechách s určitostí takového psa koupí. Bohužel v dnešní době se situace změnila. Gordonsetr stejně jako všechna ostatní plemena setrů a ohařů obecně pomalu ztrácí své tradiční využití pracovního psa a pomocníka myslivce. Za tímto stavem se skrývá úbytek drobné zvěře (bažant, zajíc), změna vlastnictví v honitbách a také nezájem ze strany myslivců o držení velkého psa, u kterého je také potřeba pečovat o srst mnohem více než u jiných plemen ohařů. Gordonsetr se tak pomalu stává spíše rodinným psem. Zvýšený zájem mezi veřejností o plemeno s sebou přinesl také větší nároky na exteriér psa. Český chov patřil k těm nejlepším, co se týká všestranné práce, ale v porovnání s okolními státy jsme zaostávali v exteriéru. Díky rozšíření mezi laickou veřejnost a zjednodušení chovných podmínek začali noví chovatelé ve větší míře využívat pro chov jedince ze zahraničí, kteří se prezentovali mnohem častěji na výstavách než při práci v poli. Díky internetu máme možnost vybrat si psa z druhé strany polokoule a vidíme i fotografie jeho potomků. Podíváme se na video, kde je pes v pohybu. Množství fotografií nám ukáže každý detail. Video nám zase přiblíží práci psa v poli a jeho pohyb ve výstavním kruhu. Můžeme říct, že také díky těmto vymoženostem a citu českých chovatelů při výběru krycích psů se český chov gordonsetrů dostává opět na přední místa v Evropě v chovu nejen jako pracovního psa, ale i psa s výborným exteriérem.

Jak vypadá chov u nás? Jak je na tom gordonsetr se zdravím? Jaká je péče o jeho srst? Jaké jsou podmínky chovu a jaké možné aktivity lze provozovat s tímto plemenem?
Dočtete se v portrétu plemene v čísle 11, které je v prodeji pouze do čtvrtka 17. listopadu.
Kromě portrétu přinášíme také rozhovory s chovateli a majiteli plemene, kteří s ním mají mnoho zkušeností - Ing. Karolinou Vybíralovou, s Jiřinou Moravcovou, Olgou Vránovou a Eliškou Pavlíkovou.


Publikováno: 16.11.2016 9:36:45
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VII. skupina