II. Thai Ridgeback Day

Deštivé sobotní ráno přivítalo účastníky druhého ročníku Thai ridgeback day, který proběhl 28. – 29. května v kynologickém areálu MSKS ve Zbraslavi u Brna. Pořadatelé navázali na první ročník v loňském roce, který proběhl spíše v komorním duchu s účastí 12 thajců, ale s pozitivními ohlasy. Na letošní ročník bylo přihlášeno celkem 35 thajských ridgebacků – konečný počet byl, možná i díky nevlídnému počasí, nižší. Velkou část z 26 zúčastněných tvořila půlroční štěňata, dorostenci, ale byli zde zastoupeni i dospělé feny a psi.

Bohatý program
Na sobotu byl připraven bohatý program pro všechny účastníky, který bohužel kazilo počasí se zataženým nebem a provazci vody. Tedy ne zrovna ideálním počasím pro teplomilné thajce. Začínalo se seznámením s překážkami agility a lehkým parkúrem, se kterým se všem, ač mnozí viděli překážky poprvé, podařilo vypořádat k velké radosti páníčků. V nácviku byly umístěny i těžší překážky – látkový tunel, houpačka, kruh, ale i přes nedůvěřivost některých psů se s nácvikem poprali obdivuhodně a byly zde znatelné různorodé vztahy mezi majitelem a psem. Mezi thajskými ridgebacky není žádný jedinec, který by navštěvoval oficiální závody, ale k vidění byly i pěkně odběhnuté parkúry u psů, kteří běhají agility rekreačně. Zvítězil Farangha Bencilla.
Další na programu byla výstava, která byla uvolněná i pro nestandardní jedince a naopak uzavřená pro výstavní matadory. Především štěňátka si tak mohli zkusit, jak to vypadá ve výstavním kruhu. Hodnocení se ujala čtyřčlenná porota, která každému přidělila body. Kategorii štěňat vyhrál Gregory Bencilla a v dospělácích za sebou soupeře nechal Floyd Bencilla.

Poslední na programu sobotního dne byla nejzábavnější část, a to Crazy Show. Úkolem bylo předvést se psem, co se naučili, různé převleky či kousky. Převážná část předvedla cviky z poslušnosti a dokázali tak, že ač thajec patří mezi primitivní plemena, se správným přístupem může – a měl by – zvládnout základní cviky poslušnosti. Jeden ze zúčastněných thajců – Farangh Bencilla má dokonce složenou zkoušku základní ovladatelnosti psa (ZOP). Vítěze odhlasovali všichni zúčastnění a o jeden bod tak zvítězila komičnost nad umem, když první místo získal pořadatel Erik Vlček přestrojený za Shreka za doprovodu kocoura v botách a dráčka.
Zábava pokračovala do druhého dne, a kdo zůstal, mohl se již za pěkného počasí vydat na hromadnou procházku.

Důsledná výchova
Celý sobotní den proběhl v pohodové náladě bez větších konfliktů. Každý, kdo zvažuje pořízení tohoto plemene, by si měl uvědomit jeho silné lovecké pudy, potřebu pohybu a určitou odtažitost od cizích lidí. Thajský ridgeback je pes jednoho pána a také s tím by měl majitel při jeho pořízení počítat, protože jeho adaptace na nové prostředí v případě nezvladatelnosti je téměř neřešitelná. A především psi samci mají občas sklony k boji o postavení ve smečce. Je proto dobře, že se takové akce konají, a především pro majitele štěňat je to výborná škola, protože, co do mrňouse do jeho dospělosti vloží, se jim v pozdějších letech vrátí v podobě vyrovnaného a ovladatelného psa. Což je u tohoto plemene obzvláště důležité.

Markéta Kubíčková

Vložil: Peggyna
Publikováno: 14.6.2011 10:33:11
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: V. skupina