Irský červenobílý setr – aristokrat s hravou duší

Podíváte-li se do očí tohoto psa, pocítíte dotek empatie, jemné inteligence, důstojnosti, přátelství a roztomilého rošťáctví, netrpělivě vyčkávajícího každý váš pohyb směřující k nějaké činnosti. Svým vzhledem je setr elegantní sportovec a jeho povahu vystihuje heslo „Vždy připraven“. A je jedno, zda k běhu, nebo k lenošení. Tím, co vás na něm určitě překvapí, je rychlost, s jakou se dokáže dostat „z 0 na 100“ a obráceně. Venku dokáže být velmi aktivní, a doma naopak velmi klidný a rozkošnicky pohodlný. Každopádně si rád bude užívat vaší společnosti v jakékoli situaci.

Výhodou červenobílého setra oproti ostatním setrům je, že je lépe ovladatelný, více si svého pána hlídá a neutíká. Alespoň tedy v tom smyslu, že by vám na dlouhou dobu úplně zmizel z dohledu. Je kontaktní a rád se učí. Je proto vhodnou alternativou pro ty, co chtějí „setra“, ale obávají se, že ho nezvládnou. Není pravda, že pokud neplánujete jeho lovecké využití, nemůžete nebo neměli byste si setra pořizovat. Setr je výborným rodinným společníkem. Nicméně nelze zavírat oči před skutečností, že je to pes lovecký, a snažit se, aby na to zapomněl i váš pes. V takovém případě je třeba jej alespoň příležitostně zaměstnat jinak. Můžete zkusit agility, flyball, dogtrekking, canicross, mushing (ovšem opět s přihlédnutím k tomu, že je to pes lovecký a že jde spíš o radost ze společné aktivity, nikoli o snahu dosahovat v těchto disciplínách špičkových výkonů). Pokud vás neláká žádný z těchto sportů, váš pes určitě ocení delší procházky, výlety, cykloturistiku, plavání, hraní a mazlení. Nepotřebuje nachodit nebo naběhat denně desítky kilometrů, ale je nezbytné dopřát mu denně alespoň 20 minut volného rychlého běhu, protože když si váš miláček neprotáhne nohy, moc se s ním nedomluvíte. Můžete ho s sebou brát k moři i do zasněžených hor, kamkoli půjdete, půjde s vámi rád. Obvykle dobře snáší i delší cesty autem.

V čísle 10 PPČ vám přinášíme kromě portrétu tohoto plemene i rozhovor s Ing. Kamilou Drábovou, poradkyní chovu IRWS v obou klubech, které jeho chov zastřešují. Dozvíte se informace o chovu a využití plemene - loveckém nebo jiném, a taky o tom, jak je to s křížěním s irským červeným setrem.

Další rozhovor je s MVDr. Čestmírem Šrámkem, chovatelem anglických ohařů od 70. let minulého století, myslivcem a průkopníkem chovu IRWS u nás. Dovezl první jedince do ČR, odchoval první vrh a loveckému výcviku se s nimi věnuje dodnes.

Přinášíme další tři velké rozhovory o různém sportovním využití IRSW. Kathleen Goeb Brown žije v USA a se dvěma červenobílými setry Rowanem a Cushlou se úspěšně věnuje agility. O tom, že setr na parkúru běhá jako vítr, není pochyb - důkazem je bohatá fotogalerie v našem časopisu.

Setr může být díky své přátelské povaze využíván i jako canisterapeutický pes. Karharina Pointner žije v Dolním Rakousku a její setr Sam se stal pomocníkem ve škole pro děti a mládež s deficity v citové a sociální oblasti. Věnují se spolu taky záchranářskému výcviku.

Tělesná stavba, schopnost rychlého pohybu a temperament spojený s přátelskou povahou předurčují ohaře k různým psím sportům. Manželé Rita a Trevor Wilsonovi žijí v Irsku a vlastní irské červené a červenobílé setry, se kterými se věnují mushingu a canicrossu. Trénují na rozlehlých irských pláních a zúčastňují se závodů nejen v Irsku a ve Velké Británii, ale i ve Švédsku.

To vše, a ještě víc, v čísle 10 PPČ. Právě v prodeji!

Publikováno: 9.10.2014 11:21:17
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VII. skupina