Je BORDER KOLIE vhodný pes i pro začátečníka?

Oblíbenost plemene border kolie v posledních letech stále stoupala a stoupá. Vynikají v různých psích sportech a mohou být skvělými rodinnými společníky. Borderky jsou velmi inteligentní, rychle a rády se učí, rády spolupracují s člověkem. Nelze si nevšimnout, že početným zastoupením dominují v různých kynologických sportech jako např. agility, obedience, frisbee, flyball apod. Je to pes střední velikosti, ladných pohybů, polodlouhé či krátké srsti s inteligentním, bystrým výrazem – přiznejme si, jeho zevnějšek ladí kdejakému oku. Chytrý, lehce cvičitelný pes, který dosahuje skvělých výsledků napříč kynologií. Zdá se, že borderka je ideálním plemenem! Je ale plemenem vhodným pro začátečníky?

Pokud uvažuji o koupi jakéhokoliv psa, musím si říct, zda jsem schopen ho řádně vychovat a zda budu mít dostatek času věnovat se mu po jeho život. Pes se stává v určitém smyslu členem rodiny. Dožívá se 10-15 let. Je to dlouhodobý závazek. Dále je dobré si uvědomit, co od svého psa očekávám, jaké s ním mám plány. Je dobré dále znát i to, k jakému účelu bylo mnou vybrané plemeno vyšlechtěno a jaké vlastnosti byly v plemeni po generace upevňovány. Border kolie byly původně určeny a využívány pro práci (shánění, vedení) se stádem ovcí či dobytka v krajině. Při této práci bylo zapotřebí psa fyzicky zdatného, vytrvalého, s rychlými reakcemi a vysokou inteligencí, který úzce spolupracuje s člověkem a řídí se při práci jeho pokyny. Právě díky těmto po generace upevňovaným mentálním a fyzickým schopnostem jsou borderky nepostradatelnými a nedocenitelnými pomocníky. Jejich typické vlastnosti je zároveň předurčují ke skvělým výkonům právě v kynologických sportech a odvětvích, kde je zapotřebí spolupráce s člověkem, inteligence, hbitost a rychlost (agility, frisbee, obedience, flyball). Díky jejich empatii mohou být výbornými canisterapeutickými, případně i asistenčními psy. Pro své vlastnosti jsou využívány také jako záchranářští psi. Po zjištění, jakými skvělými vlastnostmi toto plemeno oplývá a možností jejich širokého využití, se border kolie může jevit jako ideální plemeno pro každého, tedy i pro začátečníka.
Vyvstává nám ale otázka: jsem schopen, zejména s ohledem na její povahu a vlastnosti, zajistit border kolii to, co potřebuje? Jak je to s jejich typickým plíživým pohybem? Na co je nutné nezapomenout při výchově border kolie? A je BORDER KOLIE – vhodný pes i pro začátečníka? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v zamyšlení Lady Richterové v časopise Pes přítel člověka č. 2 v pravidelné rubrice věnované plemeni border kolie, které je nyní na trhu.
Foto: Jana Krátká


Publikováno: 29.1.2018 14:40:58
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina