Kooikerhondje

Holandské citoslovce označující hlas kachny zní „kooi-kooi“ a hondje znamená pes, kooikerhondje je tedy kachní pes anebo pes na kachny.

Pes vypadající jako současný kooikerhondje byl v Holandsku chován již v 16. století. Lovci lovící divoké kachny potřebovali psa, který by sám, pouze na pokyn lovce, dokázal kachny pobývající v rákosí u vody nahnat do klecí. Způsob lovu byl takový, že pes plaval podél křovin a svým bílým, dlouhým, jako prapor neseným ocasem vylákal zvědavé kachny, a ve vhodný okamžik musel vyběhnout a začít kachny nahánět. Kooikerhondje byl na tuto práci výborný – je to nepříliš velký, ale silný pes s velkou výdrží, kterému nevadí chlad a vlhkost. Je nejmenším psem určeným pro lov ptáků.

Jaký je?
Společenský, inteligentní, veselý, aktivní, temperamentní, učenlivý, dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý, milující vodu a sportovně založený psík velmi závislý na své rodině. To jsou asi nejvýstižnější vlastnosti tohoto plemene. Kooikerhondje
se snadno a rád učí. Nepotřebuje a ani nesmí mít přísnou výchovu, je to citlivý pes, jde to s ním přes pozitivní motivaci, odměny a hru. Hrubé zacházení a křik snáší špatně, na napomenutí reaguje citlivě, takže se na něho nesmí jít tvrdě, pouze důsledně. Snaží se páníčka potěšit a dělá, co mu na očích vidí.

Současné využití
Je to původně lovecký a zároveň rodinný pes. Jeho velikost příliš nevypovídá o potřebě pohybu, avšak je to poměrně aktivní pes, který vyžaduje pohyb, zaměstnání, práci, zkrátka aktivity všeho druhu. Rozhodně se nehodí pro někoho, kdo hledá pejska jen na mazlení a myslí si, že jedna krátká procházka denně mu stačí. Hodí se pro aktivně žijící lidi. Ideální jsou různé psí sporty, je to velmi všestranný pes, který se s vámi bude nadšeně věnovat kterémukoliv z nich. Tyto aktivity psa unaví fyzicky i psychicky a navíc zlepšují pouto mezi páníčkem a psem.

Vše o plemeni a rozhovory s chovateli najdete v čísle 5, které je stále v prodeji!

Publikováno: 12.5.2016 12:37:35
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina