Máte irského teriéra a chcete se naučit upravovat jeho srst?

Než začneme s úpravou, je nutné položit si základní otázky: Chci mít psa jako výstavního a budu ho prezentovat se snahou získat případná čekatelství šampionátu krásy, nebo mi stačí běžná „provozní“ úprava? Upravím si psa vlastnoručně, využiji služeb salonu, nebo se poradím s chovatelem a požádám ho o pomoc s úpravou? Ideálním řešením je alespoň v prvním roce psa obracet se o radu na zkušeného chovatele, který vám poradí, co a jak se srstí.

Barva srsti i srst samotná nebyla vždy u irského teriéra jednotná a odpovídající standardu. Na počátku chovu byla možná i barva šedá, modrá jako u kerry blue teriérů i tmavě hnědá s černou. Jako u všech ostrovních plemen se hledělo především na povahové znaky, ostrost, houževnatost a odolnost vůči nemocem. Exteriér a celkový typ byl až na druhém místě.

V Čechách je obecný trend nechat psy upravovat v salonech, což je nejjednodušší varianta. Přináší to všem značná úskalí, úroveň salonů je velmi rozdílná a výsledky jsou nejisté. Základní rada proto zní: Obracejte se pouze na ty salony, u kterých víte, že úpravu vašeho psa skutečně zvládnou. Ideální je salon doporučený majitelem stejného plemene. Srst je třeba trimovat, a ne každý tuto dovednost zvládá. Když vám v salonu budou tvrdit, že bude lepší psa ostříhat nebo že si pro trimovaného psa máte přijít za hodinu, určitě nebude něco v pořádku. Stříháním totiž srst ztrácí mnoho ze svých přirozených kvalit a důkladné trimování trvá déle.

Koupat, nebo ne? Jak na česání? Co je to trimování a jak se provádí? Jak často je potřeba upravovat výstavní psy a jak nevýstavní? Jak stříhat? Dočtete se a hlavně poučíte z návodných fotografií v čísle 2, které je právě v prodeji!


Publikováno: 11.2.2015 17:50:58
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina