Sraz šeltií v Brně

V sobotu 28. 11. 2015 se v Brně-Žebětíně konal „Sraz šeltií aneb pomáháme pejskům bez domova“. Jedná o dosud největší sraz šeltií v ČR, co kdy byl. Tato akce vznikla na podporu brněnského útulku Tlapky na cestě, z. s. Tento útulek zachránil život a dal nový domov přes 300 pejskům různých plemen, z toho několika šeltiím. Některé z nich se objevily i na této akci.

Na sraz přijelo přes 50 lidí s 50 psy z celé ČR. Někteří museli vstávat opravdu brzy, aby se mohli zúčastnit a podpořit útulek. Každý, kdo přijel, přispěl buď granulemi, pamlsky, hračkami, pelíšky anebo jinými nezbytnými věcmi. Probíhala i finanční sbírka – za vybrané peníze se nakoupilo 8 třináctikilových pytlů kvalitních granulí. Tudíž mají pejsci na pár měsíců o stravu postaráno :-)
Po uskutečnění sbírky pro útulek si každý účastník mohl vybrat časopisy věnované redakcí Pes přítel člověka. Jednalo se o různé výtisky starších vydání. Každý si vybral dle svého gusta, ale nejvíce potěšilo vydání o šeltiích. Pro děti byly nachystané kreslené časopisy a povídky, z kterých měli radost.
Potom přišla na řadu samotná vycházka. Trasa byla dlouhá přes 6 km. Vycházelo se z Křivánkova náměstí a končilo se u hospůdky U Richarda. Šlo se po polních cestách a lesem, kde se pejsci mohli do sytosti vyběhat. Naštěstí bylo krásné počasí, sluníčko hřálo a nebylo žádné bahno. Bylo úžasné pozorovat, jak pejsci dovádí ve smečce a hrají si ve spadaném listí. Bylo vidět, že šeltie jsou opravdu velmi společenská, aktivní a hravá zvířata. Ani v takovém množství psů mezi nimi nevznikl žádný konflikt. Naopak bylo znát, že jim smečka prospívá a vzájemně se oťukávají.
Na závěr, jako tečka pro účastníky, byl zamluvený salónek v hospůdce U Richarda. Každý se zde mohl zrelaxovat a objednat si nějaké dobré jídlo a pití. Mezitím pejsci vzorně odpočívali pod stoly po dlouhé vycházce.  


Celá akce byla velmi vydařená. Útulek Tlapky na cestě, z. s. moc děkuje za pomoc. Pejsci se mají hned o něco lépe, díky finanční sbírce je zajištěná strava na delší čas a každá darovaná maličkost jim udělá radost. Je úžasné, kolik lidí se dokáže spojit a přispět na lepší osud cizích psů. Kromě toho se navázala nová přátelství, potkali se staří kamarádi a psi měli pré. Doufejme, že takových srazů bude více, lidí i psů ještě přibude a zase se pomůže jiným pejskům bez domova.

Autor a organizátor: Aneta Dostálová, Olga Hladká
Fotograf: Ondřej Trněný

Publikováno: 14.12.2015 9:57:59
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina