Tornjak - neohrožený strážce

Tornjak je původem pastevecký pes, který pochází z hor na hranicích mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou, a toto plemeno je tedy i společným plemenem těchto dvou zemí. Název tornjak byl odvozen od slova „tor“ které znamená oplocený prostor či pastvinu pro ovce.

Jde o starobylé plemeno, vždyť první písemné dokumenty o tomto plemeni a jeho vzhledu jsou již z roku 1067. Podmínky, ve kterých tornjak žil (horské klima s přítomností vlků a medvědů), vytvořily psa fyzicky silného, otužilého, se skromnými potřebami na potravu a ubytování a vynikajícího hlídače.

Tornjak je stejně jako ostatní pastevecká plemena velmi inteligentní, schopný samostatného uvažování a rozhodování a rychle se učí. Jako typický představitel této skupiny se schopností samostatného uvažování není vhodný k standardnímu výcviku, který vyhovuje německým ovčákům, dobrmanům či boxerům. U tornjaků je třeba velké dávky něžné, ale pevné, trpělivé a soustavné výchovy plné lásky.

Víc se dozvíte v portrétu plemene v čísle 6, kde vám přinášíme rozhovor s chovatelem Ivanem Linhartem, který vlastní stádo ovcí střežené dvěma fenami tornjaka, a Sabinou Kučerovou, která vlastní tornjaka raritního zbarvení. Najdete zde i příběh ochránce Avalona.
Pokračuje také fotosoutěž s tornjakem! Snímky tornjaků o minimální velikosti 300 kB spolu se svým jménem a poštovní adresou nám posílejte na fotosoutez@pespritelcloveka.cz do 30. června. Vybrané odměníme.

Publikováno: 27.5.2016 12:44:19
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina