Velký pes v malém těle

Podle jedné z několika verzí byl předkem čivav malý pes nazývaný techichi (čti tečiči), jehož ostatky nebo různá vyobrazení byla nalezena u mexických Toltéků. Co znamená techichi, není dosud jasné, možná to bylo prostě označení pro psa. Soudě podle vykopávek hliněných figurek a kamenných sošek psů na mexických toltéckých sídlištích by mohlo jít o psy podobné čivavám, ale byli zjevně větší a kompaktnější, než je dnešní čivava.

Princezna a jejích 1500 psů…
Podle ústního podání měli Aztékové vlastnit trpasličí psy, přičemž právo jejich držení a chovu údajně měla pouze šlechta. Zvlášť oblíbení byli prý „modří“ psi. Jedna aztécká princezna chovala ve svém paláci 1500 psů a šlechtici jich mívali nezřídka na 500, přičemž o každého se staral jeden otrok. Když pes uhynul, měl ho následovat na onen svět také otrok.

Čistotná, nebojácná, inteligentní a učenlivá
Chovatelé čivav často mají víc jedinců nebo je chovají spolu s jinými trpasličími plemeny psů či s kočkami, protože čivavy nejsou agresivní a mají rády společnost. Čivava se s chutí účastní veškerého dění se svým člověkem, ráda půjde na procházku, můžete ji vzít s sebou na návštěvu nebo do kanceláře, kde bude spokojeně odpočívat. Díky své povaze je jedním z nejlepších plemen mezi miniaturními pejsky a je výbornou volbou pro každého, kdo v pejskovi chce mít přítele.

Nechtěný úděl oblíbeného plemene
K čivavě, ať je s papíry, nebo bez papírů, určitě citově přilnete, a žádná předčasná ztráta psa se nedá přepočítat na peníze. Dokud však budou lidé kupovat psy bez průkazu původu, budou množitelé krýt feny, a ty budou žít mnohdy v šílených podmínkách. Co se s nimi vlastně stane, když už jsou neschopné rodit? Jsou jako staré kamsi odklizeny a přestěhovány z místa, kde prožily celý život? Jediným řešením by bylo, kdyby o čivavy bez ofi ciálních rodokmenů přestal být zájem, potom by tito množitelé feny už nekryli – věděli by, že se štěňat nezbaví. Prosím, kupujte jen psy s průkazem původu nebo se u jměte pejska z útulku, a nepodporujte množitele psů bez průkazu původu.Příběhy čivav z množíren

V médiích, na internetu a na sociálních sítích se často setkáváme s příběhy psů z množíren a s varováním před „chovateli“ bez jakéhokoliv svědomí a chovatelské etiky. A přesto má stále spousta lidí dost důvodů k pořízení levného „čistokrevného“ štěněte bez průkazu původu. Kde je poptávka, tam se bude „vyrábět“ všechno, co jde na odbyt. Přinášíme dva příběhy čivav pocházejících z rukou lidí bez srdce. Je to bohužel pouze zlomek všech nešťastných pejsků, kteří možná nikdy neměli štěstí na milující domov a kterým nekontrolovaná chovatelská práce dala do vínku dědičné nemoci a navěky zničila jejich psychiku.

Publikováno: 26.11.2015 12:38:50
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina