Víkend s irským teriérem 2018

Chovatelé, majitelé a srdcaři, kteří si oblíbili plemeno irského teriéra, se v polovině září sjeli na sraz. V kynologickém areálu Happy Herolky nedaleko Brna se sešli lidé ze všech koutů naší republiky.  Účastníci přijeli z Chomutova, Ústí nad Labem, Prahy, Plzně, Jablonce, Brna, Opavy, Zlína a mnoha dalších míst, aby si užili akci, která se koná pravidelně na podzim už více než 15 let.

Letos se nás sešla rovná stovka. Irských teriérů bylo přes 50 a k tomu ještě desítka dalších pejsků. Přátelská atmosféra přerůstala do rodinného setkání irčanů, když se mezi pejsky setkávali sourozenci ze stejných vrhů. Řešilo se, která fenka je čí teta, nebo bratr otce z matčiny strany :-).
Víkendový program byl připravován několik měsíců dopředu a vyžití bylo opravdu hodně. Konaly se přednášky obedience a canisterapie, předvedení záchranařiny a noseworku. Na ukázku práce lovecky vedeného psa se vydala skupina lidí s irčany, kteří si vyzkoušeli i stopu po barvě.
Chovatelé uvítali besedu s poradcem chovu panem Zbyňkem Kubíkem a zapojovali se do diskuze. V menších skupinkách se konal výcvik poslušnosti, výuka agility a vystavování, kruhová poslušnost. Největší zájem byl o coursing. Lovecké pudy se tomuto plemeni rozhodně nedají upřít.
Irčan je v současnosti považován za společenské plemeno, ale jeho využití je všestranné. Teriér, který má občas svoji hlavu, je velmi učenlivý. Je milý k lidem i k dětem, zvládá dobře práci v lese, naučí se agility, canisterapii a mnoho jiných aktivit.    
Víkendový program ukončila společná nedělní procházka po okolí, během které hledaly děti skrýše s pokladem. Víkend se vyvedl i díky krásnému počasí a skvělým službám v Herolkách. Areál je po všech stranách friendly, ke psům i k lidem, a hravě si poradil s náporem naší 160hlavé smečky. Děkujeme Věře Sršňové za založení tradice, která se rozrostla do takových rozměrů a na kterou se všichni irčanáři opravdu těší.  

 

Za organizační tým
Yveta Sommerová

(Příspěvek neprošel redakční, ani jazykovou úpravou)

Publikováno: 21.9.2018 12:05:23
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina