Víte, co je to EALC/NALC Louisiana Catahoula Show?

Svátek pro leopardy! Tato čtyřdenní akce proběhla již i u nás a sjeli se zde majitelé a chovatelé plemene z Německa, Nizozemí, Rakouska, Polska, Slovenska, Rumunska a ČR, aby se předvedli v několika pracovních disciplínách a na výstavě, kterou posuzoval rozhodčí z Louisiany (USA), domoviny tohoto úžasného plemene. Soutěžilo se v obedience, bikejöringu (koloběžce), mantrailingu, záchranářském vyhledávání a honáckých dovednostech, což jsou činnosti pro toto plemeno vhodné a již dobře vyzkoušené i u nás.
Foto: J. Englich

Například záchranářské disciplíny jsou v současné době jedna z možností, jak v Evropě využít toto plemeno ke skutečné práci. A to zajímá i takovou organizaci, jako je NALC. Obě zakladatelky EALC, Anke Boysen a Stephanie Lang von Langen, pracují již řadu let v dobrovolné záchranářské brigádě v Mnichově, mají proto velké zkušenosti nejen s výcvikem, ale i s přípravou zkoušek a soutěží v těchto disciplínách. Obě záchranářské disciplíny spojuje to, že pes hledá člověka a používá pro to svůj čich. Nicméně výcvik volného vyhledávání a mantrailingu nelze na začátku výcviku (a pro některé ani později) kombinovat, protože obě disciplíny se zásadně liší v tom, co pes hledá. Při volném vyhledávání hledá pes jakýkoliv lidský pach v různých terénech a musí označit každého člověka, kterého v daném prostoru najde. To může být při výcviku mantrailingu problém, protože tady pes musí naopak odlišit určitý individuální pach konkrétního člověka, kterého hledá, od ostatních lidských či jiných pachů, které se v daném prostoru vyskytují, a označit jen daného člověka. Než toto pes naprosto pochopí, je lepší tyto dvě disciplíny nemíchat. Není proto divu, že obě disciplíny najednou neabsolvoval žádný tým.
Kompletní a velmi zajímavou reportáž z této prestižní akce najdete v časopise Pes přítel člověka č. 4, které je právě nyní v prodeji!


Publikováno: 4.4.2016 8:45:46
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N