Víte, jak vypadá aljašský klee kai?

V polovině 70. let 20. století napadla Lindu S. Spurlinovou myšlenka stvořit zmenšeninu huskyho poté, co v Oklahomě na farmě svých přátel spatřila fenku huskyho, která vážila necelých 8 kg. Její přátelé tuto šedobílou fenku nazývali Curious – v překladu kuriózní. Spurlinové tato drobná a roztomilá fenka naprosto učarovala a nápad byl na světě. K vytvoření tohoto plemene využila malé křížence aljašského huskyho, dále přidala sibiřského huskyho a jeho menší křížence. Název klee kai je odvozen z jazyka Inuitů (Eskymáků) a znamená malý pes. Jak má vypadat a jakou má povahu? Kolik stojí štěně tohoto plemene a kolik jich žije nyní na světě? Nejen na toto najdete u nás odpovědi, ale představíme vám i plemena jiná. Která to jsou?

V tomto čísle vám podrobně představíme plemeno vzhledem připomínajícího plyšáka – shiba inu je právem nazývaná japonským národním pokladem. Je pravděpodobně nejstarší ze šesti příbuzných původních plemen psů, které se souhrnně nazývají „Nippon-inu“, a je také ze všech nejmenší.

Stejně jako ostatní Nippon-inu, byla i shiba chována pro lov. Jméno „shiba“ znamená „les plný křoví“, což můžeme volně přeložit jako „pes z křovinatého lesa“. Ve své vlasti vznikla a dodnes ještě na mnoha místech funguje jako malý pes pro lov menší zvěře, kterou vyhání z nižších porostů a křoví. Přestože je shiba malé plemeno, nebyla používána pouze pro lov drobné zvěře a ptáků. Její nesmírná statečnost, bystrost a pohyblivost se uplatnila i při lovu velkých zvířat, jako jsou jeleni, medvědi a divoká prasata.

Jaká je shiba?
Shiba je řazena mezi špicovitá plemena, ale svojí povahou se od klasických německých špiců velice liší. Není to krátkosrstý špic, nevznikla jako společník a průvodce člověka ani jako domácí mazlíček. Jejím posláním bylo (a v zemi původu mnohdy ještě je) pomáhat při lovu velké nebezpečné zvěře a umět se postarat sama o sebe. Proto je nezávislá, soběstačná, odvážná, bojovná a hlavně sebevědomá. Některými povahovými rysy se značně podobá kočkám. Je čistotná, většinou nemiluje vodu – ani tu padající z mraků – ani bláto a různou nečistotu. Obdobně jako kočky si olizováním čistí tlapky i kožíšek. Je velice chytrá, akční a zvědavá, ale také často pořádně svéhlavá. Stejně jako kočky poslechne, až sama chce a pokud vůbec chce. Má vynikající orientační smysl, a pokud neutíká v panice, nikdy se neztratí. Ovšem její akční rádius je často velmi velký a někteří samostatnější jedinci se ze své vycházky vracejí až za mnoho hodin. Její výchova vyžaduje od majitele velikou trpělivost, vynalézavost a důslednost – jen málokterá shiba je ochotná poslechnout přísný povel. Obvykle je nutné ji přesvědčit, uplatit nějakým pamlskem, nebo doslova „ukecat“. Shiba velmi rychle pochopí, co se od ní chce, ale pokud je tento požadavek odlišný od toho, co chce ona sama, udělá to, co vyhovuje jí samotné. Trestat shibu bývá většinou neúčinné – často totiž nebere trest jako nápravné opatření, ale jako vyrovnání účtů: já jsem zlobila, ty jsi mě potrestal, takže jsme vyrovnáni a jedeme dál. Pokud je shiba přesvědčená, že pravda byla na její straně, bere trest jako svou momentální prohru a po chvíli pokračuje v tom, za co jste ji potrestali. Má obrovskou škálu zvukových projevů – od štěkání, kňučení a melodického vytí až po všelijaké výkřiky, skřeky, skřípání a vřískání. K nim přidává i různou mimiku – škleby, pohyby ušima, mávání tlapkami, kutálení se po zádech – aby od sebe odvrátila trest a uchlácholila spravedlivě rozhořčeného majitele.

Ve stálé rubrice "Znáte je?" vám pak představíme primitivní plemena Dálného východu:
hokkaidó ken, kai inu, akita inu, japonský špic, kishu inu, shikoku inu a korejský jindo dog

To vše v novém čísle našeho časopisu Pes přítel člověka č. 3!

Publikováno: 7.3.2017 12:35:11
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: V. skupina