Víte, komu se říká ptačí pes z Nového světa?

Americký kokršpaněl patří do početné skupiny plemen psů – španělů. Původně byli španělé rozděleni na dvě skupiny podle svého pracovního zařazení – na jedince pracující na poli (FIELD SPANIELS) a ve vodě (WATER SPANIELS). Nejmenší španělé se vývojem začali řadit ke skupině společenských psů a ze skupiny field španělů postupně vznikla plemena dnešních kokršpanělů a špringršpanělů.

Praotec všech anglických kokršpanělů se jmenoval Obo, byl černý a narodil se v červnu roku 1879 v chovatelské stanici Obo chovatele J. J. Farrowa. Obo byl potomkem psa sussexského španěla a feny field španěla. Tehdy byl označován za polního španěla a během své výstavní kariéry nebyl nikdy poražen. Jeho potomci v následujících dvaceti letech ovlivnili více než polovinu všech kokršpanělů, mnoho z nich bylo vyvezeno do Ameriky. Roku 1892 byl uznán jako první dobrý typ anglického kokršpaněla, který sloužil zároveň jako předloha ustáleného vzhledu kokršpaněla anglického Kennel Clubu. Roku 1895 byl založen English Spaniel Club, který v roce 1901 zrušil pravidla hmotnosti a za důležitější prosadil samotný typ. O rok později vznikl Cocker Spaniel Club, který vytvořil první anglický plemenný standard, který se téměř neliší od dnešní podoby. Psal se rok 1933, když byly uznány různobarevné formy kokršpaněla, konkrétně jednobarevný a vícebarevný. V 19. století se z chovatelské stanice Jamese Farrowa dostal anglický kokršpaněl do Ameriky.

Chcete vědět, jak vznikl v Americe nový typ kokršpaněla, a tím i nové plemeno? Vše ze dozvíte z čísla 6, které je právě v prodeji! A nejen to. Obsáhlý portrét zahrnuje vše o historii chovu v ČR, exteriéru, úpravě a barvách srsti, zdraví, povaze, uplatnění i výhledu do budoucna.

Laskavý pes


U amerických kokršpanělů, u psů i fen, převládá veselá, inteligentní a vyrovnaná povaha. Někdy máte dojem, že vám váš pes doopravdy rozumí. Má velice dobrou paměť a je pozoruhodně vynalézavý, zvláště když jde o to získat nějakou laskominu. Americký kokršpaněl je aktivní, rychlý a vytrvalý pes, který miluje procházky, cestování i koupání. Pokud ho ale nebudete zaměstnávat, velice rychle se z něho stane pecivál, který bude mít sklon k tloustnutí. Kokršpanělé velice rychle přejímají životní styl svého pána. Vesměs všichni jedinci tohoto plemene jsou laskaví a na výstavách velice dobře spolupracují se svým majitelem. Agresivita se u nich neprojevuje. Někdy dovedou být tvrdohlaví a svéhlaví, což je dáno tím, že byli dříve využíváni k lovu a byli nuceni k samostatnému rozhodování, ale i přesto vždy budou nekomplikovaní. Vždy bude toto plemeno s potřebou pohybu lovcem, a tak si na to občas při hře v přírodě může vzpomenout.

V čísle najdete také obsáhlé rozhovory s poradkyní chovu Zuzanou Kottnerovou a chovatelkami Natašou Mühlovou, Evou Kořínkovou, Tamarou Šamánkovou a Lenkou Herzovou. Dozvíte se z nich, jak se dělá s americkým kokrem agility, obedience, dogdancing nebo coursing, a dočtete se o fence, které je neuvěřitelných 17,5 roku!Publikováno: 28.5.2015 10:37:34
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina