Znáte německou dogu?

„Neznám citlivější, jemnější a hravější zvíře. Na jedné straně má vlastnosti bojovníka a štváče, na straně druhé dušičku až dívčí jemnosti. Spojuje v sobě velikost a hrdost šlechtice, pružnost šermíře, krásu a statečnost dohromady. Tak, jak se k doze chováte, takového psa budete mít. Doga nikdy nezapomene a těžko odpouští." J. Podhorský

Stovky let přes různá historická období až do dnešních dnů je člověk doprovázen pouze dvěma plemeny zvířat, která v sobě snoubí jedinečnou kombinaci síly, hrdosti a elegance. Ušlechtilost teplokrevných koní německých dog osloví každého, jehož srdce a mysl nejsou uzavřeny krásám světa.

Doga musí být v různých pozicích vždy harmonická. Vždy musí působit dojmem síly, elegance a důstojnosti. Nikdy by neměla díky své dobré vyváženosti působit nemotorně. Musí vždy tvořit jednotu substance a ušlechtilosti, harmonii dokonalých proporcí jednotlivých linií, harmonii povrchů a harmonii objemů. Musí být živá, se zájmem, odvážná, nikoliv bázlivá. Spojení jejího zevnějšku a duševna je pro plemeno charakteristické. Vyzařuje noblesu, kterou jiná plemena nemají!

Německá doga je lehce cvičitelný pes
I když většina majitelů německých dog nepotřebuje mít psa se speciálním výcvikem, určitému stupni výcviku se nevyhnou. Každý pes, a zejména tak mohutné plemeno, musí být ovladatelný. Při výcviku a hlavně při výchově musíme mít na paměti určité odlišnosti tohoto plemene. Německá doga je lehce cvičitelný pes, který nesnáší při výcviku násilí. Je ochotna učit se a cvičit pro radost z pohybu a zejména pro radost svého pána. Na rozdíl od jiných plemen nepotřebuje každodenní dril – co se jednou naučí, umí již navždy.
Jaká je historie německé dogy? Co všechno vyžaduje její chov? V jakých barvách můžeme vidět německou dogu a jeké křížení barev je povoleno? Co všechno obnáší držení takového velkého psa? Jak krmit dogu? Jak cvičit dogu? Jak je na tom doga se zdravím? A jaký pohyb vyžaduje právě toto plemeno?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v portrétu německé dogy v čísle 4, které je ještě v prodeji.


V čísle dále najdete rozhovory s chovateli a výcvikáři německých dog? Viděli jste už dogu na žebříku?

Psychologii německé dogy krásně popsal její dlouholetý chovatel Milan Štourač, autor velkého portrétu v našem časopise:
Pro budování vzájemného vnitřního vztahu se musíme stát středem života naší německé dogy! Pokud to jenom trochu jde, musí být s námi. S námi v kuchyni, s námi u televize, s námi na zahradě, v autě, dílně, ale i v kanceláři a na rodinném výletě. Pokud jsme ochotní s dogou trávit podstatnou dobu svého života, potom si skutečně vybudujeme vztah, který je správným klíčem k vzájemnému porozumění.
Pouze omezený chovatel může žádat, aby doga myslela lidským rozumem, a je popuzen, pokud se tak neděje. Je uměním chovatele vmyslit se do možností asociace myšlenek mozku dogy v daném okamžiku, a tím najít cestu k psychickému pochopení žádaného úkonu, který od psa požaduje. Je nutné dokázat učinit naši vůli pochopitelnou pro mozek našeho kamaráda. Abychom co nejdříve docílili porozumění s dogou, je třeba členit požadavky co možno do většího počtu stupňů a stupínků a postupovat systematicky od jednoho k druhému, teprve až je předcházející stupeň plně pochopen.


Pokud vlastníte nebo chcete vlastnit právě německou dogu, nenechte si toto číslo ujít!

Publikováno: 15.4.2016 10:33:36
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina