Znáte peruánského naháče?

Přesnou historii peruánského naháče se zřejmě nikdy nedozvíme. Již několik desítek let existují vedle sebe dvě teorie. Podle první jsou všechna nahá plemena příbuzná a mají původ v Asii, odkud se peruánský naháč dostal do Peru díky čínským osadníkům. Druhá verze říká o pouhé náhodě, při níž v různých částech světa vznikla bezsrstá plemena pouze hříčkou přírody.

Z Peru do ZOO
V roce 1977 předala kubánská delegace bývalé NDR jako přátelský dar pár peruánských naháčů. Jelikož se však o ně nikdo nezajímal, skončili v berlínské ZOO, kde je nic dobrého nečekalo, a množili se. Až díky chovatelům chrtů, kterým se povedlo zachránit několik jedinců, se tito psi dostali i do naší země.

Jaký je dnešní peruánský naháč?
V současné době se toto plemeno chová především jako společník a dobrý parťák. Již na první pohled je to zvláštní a elegantní pes, který všude hned upoutá pozornost všech lidí.

Jaká jsou úskalí chovu tohoto plemene? Co všechno obnáší chov, výchova a výcvik naháčů. Jak je to doopravdy s osrstěnou varietou? To vše a mnohem více se dozvíte v portrétu plemene i rozhovorech s chovateli. Na stáncích v čísle 7 PPČ!

Rozhodčí si na osrstěnou varietu teprve zvykají

Ivana Růžičková zcela propadla kouzlu peruánských naháčů, a proto importovala jedince přímo ze země původu pro oživení krve svého chovu.

V posledních dvou letech došlo ke změně standardu a nově mohou být uchovněni i osrstění jedinci. Jaký je váš názor na tuto problematiku a co to podle vás přinese?
Vždy jsem si přála, aby chlupáčci mohli zasáhnout do chovu. Doufám, že dojde ke zlepšení chrupu, i když je to běh na dlouhou trať.

Není psí sport, kde byste nepotkali peruána

Hana Kocmanová je přesvědčena, že peruánský naháč zvládne mnohem víc, než si mnozí myslí. Její peruáni jsou názorným příkladem, že i poslušnost může peruána bavit!

Proč jste začala právě s tímto plemenem cvičit?
Chtěla jsem dokázat hlavně sobě, že je to plemeno jako kterékoliv jiné, je schopné se rychle naučit jakýmkoliv povelům, pochopit, co se po něm chce, a u práce i přemýšlet. Pokud se najde správný přístup k výcviku, může to být plemeno velmi šikovné, rychle a učenlivé.

Peruán tvoří s lidmi pevnou smečku

Peruánský naháč není žádná křehotina, ale opravdový sportovec schopen naučit se různé triky a hodí se pro veškeré psí sporty. Na co však třeba dbát, abychom naháči neublížili, jelikož je jeho kůže citlivější než u osrstěných plemen? Vladimíra Hladíková cvičí s peruány agility a má letité zkušenosti s tímto plemenem.

Jak se cvičí s peruánem?
Peruán nevydrží dlouho opakovat jeden cvik. Často vidím např. borderky, kterak dovedou dlouho trénovat totéž. Mé peruánky by to znechutilo. Děláme proto kratší časové úseky v trénování. Z toho vyplývá, že trénink peruána v čase je delší než doba učení jiných plemen.

Toník výstavy miluje

Na první pohled nepřehlédnutelný Anthony Hopkins od Jedíka je asi pro drtivý počet kolemjdoucích zajímavým křížencem. Anthony je ale peruánský naháč v osrstěné varietě, jeho majitelka Dana Králová ho s úspěchem vystavuje a Toníkovi se daří vítězit, i když patří stále mezi rarity.

Vidíte přínos ve využití osrstěných chovných jedinců v chovu? V čem?
Osrstěný jedinec v chovu je podle mého názoru přínosem. Osrstěný peruán je mohutnější než ten bez srsti, musí být plnozubý atd. Chlupáčci se používají k oživení chovů. Ještě jsem nestudovala pravidla bonitace, ale mám dojem, že na osrstěnou varietu jsou vyšší nároky.

Chcete si přečíst celé rozhovory? Číslo 7 je právě v prodeji!


Publikováno: 1.7.2016 10:04:55
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: V. skupina