Pardubický psí festival provázelo počasí, že by ani psa nevyhnal

Na pardubickém dostihovém závodišti o víkendu 17. a 18. května proběhl první Pardubický psí festival. Přehlídka nejrůznějších aktivit, které můžete dělat se svým psem. Sportů a dalších činností tu člověk zhlédnul opravdu hodně.

Hned za branou festivalu byla první pojízdná psí restaurace „pestaurace“, na kterou navazovalo stanoviště pořadatelské psí školy Šumák s programem pro pejsky i jejich páníčky. Návštěvníkům se věnovaly studentky této školy a plný plac zájemců jim občas trošku zamotal hlavu. Nejhorší počasí schytaly závody v dogdancingu. „Včerejší Pardubický psí festival byl jednoznačně zážitek. Můžu o svém Eričkovi říct, že je opravdu outdoorová čivava. Maličký pejsek, který nesnáší déšť, tančil v průtrži mračen jen pro svou paničku a nakonec celý závod ve své kategorii vyhrál." „ Bojovali ale všichni a závody nikdo nevzdal“ komentuje sobotní situaci na závodišti Monika Mlčáková.

I další závody byly plné emocí a rekordů. Speciální mezinárodní soutěž bull plemen Stoutdog cup byl jedním z nich. Každý se zde mohl přesvědčit, že i tito psi jsou naprosto bezproblémovými parťáky. Jejich královská disciplína weight pulling probíhala 19 hodin v kuse. „Začínalo se na zátěži 750 kg, tím musel projít každý pes. Poslední tah vážil 4800 kg. Zde už nám chyběla připravená zátěž, a tak byli přidání lidi,“ komentuje závod jeden z pořadatelů Slavomír Janoušek.

Po celou dobu trvání festivalu probíhaly před hlavní tribunou ukázky psích sportů – agility, dogdancing, treibball, flyball, frisbee, ale i práce policejních, záchranářských, vodících psů. I praktické ukázky odchytové služby VET-servis. Festivalovou zajímavostí jistě byla i sbírka sáčků na psí bobky z celého světa. Kdo už všechno viděl, zkusil a slyšel - protože v rámci akce probíhaly i zajímavé přednášky - mohl se projít se svým psem po trase Velké pardubické, či si nakoupit v některém ze stánku.

„V sobotu dopoledne, když na závodiště přišly první davy návštěvníků, jsem procházela festivalem a říkala si, to je prima, podařilo se nám do Pardubic přivést novou tradici, která zaujala spoustu lidí. Když odpoledne začalo pršet a davy lidí utíkaly k východu, seděla jsem v organizačním štábu a brečela vzteky, že povedenou akci zkazí něco, co nemůžeme ovlivnit. Zájem lidí i přes nepříznivé počasí, profesionalita a nadšení pomocníků a účinkujících, kteří nám zcela bez odměny pomáhali s chodem festivalu, mě ale přesvědčil, že tato akce má v Pardubicích své místo a určitě se chystáme na další ročník,“ uzavírá jedna z pořadatelek Lucie Šárovcová.  

Festival v číslech:
Počet účastníků: cca 4 tisíce
Počet závodníků cca 1500
Počet předvedených „psích“sportů a aktivit: 18

Festivalové rekordy:
Časově nejdelší závod: 19 hodin vkuse
Nejvyšší utažená váha: 4 800 kg
High Jump (skok vysoký): pes 175 cm
Wall climbing (vertikální stěna): fena 250 cm

Zúčastněné státy:
Česká republika, Slovensko, Itálie, Španělsko, Francie

Mgr. Romana Vojířová, foto: P. Mojdlová

(Příspěvek neprošel redakční ani jazykovou korekturou.)

Publikováno: 22.5.2014 13:54:19
Kategorie: Reportáže, zajímavosti
Rubrika: Reportáže