Beauceron a mondioring jdou dohromady!

S mondioringem máme u nás asi všichni spojené belgické ovčáky variety malinois. Magdaléna Janíková se svým beaceronem Floretem ale již dokázali nejen svými výkony, ale i vítězstvím na mezinárodním závodě, že beauceron a mondioring jdou dohromady! A to přesto, že nad Floretem mnozí figuranti klasického výcviku lámali pomyslnou hůl, jako nad nezvladatelným psem… Jaká byla jejich cesta? To jsme se zeptali majitelky i figuranta, se kterým se mondioringu věnují…

Proč se po zkušenostech se špičkovými figuranty (jak sama říkáte) dostal Floret do stavu, kdy byl v přítomnosti figuranta naprosto neovladatelný?

Jako malý se jevil jako neaktivní v nácviku obrany. Nevěděla jsem si rady, jak toto trénovat se psem s takovou povahou. Chybou bylo, že jsem ho svěřila do rukou figurantů, i když výborných a uznávaných, nicméně takových, kteří stejně jako já neznali perfektně povahu a způsob tréninku psa tohoto plemene nebo možná ne úplně správně odhadli vývoj jeho povahy. V té době to pro mě bylo jediné možné řešení, protože jsem si nevěřila, že bych to dokázala sama, a vůbec mi nedošly budoucí následky takového výcviku obran.

Jak vnímal Floret dříve figuranty a jak je vnímá dnes?

Floret se jeví pořád stejně aktivní při obranách tak jako dřív, ale samotný kontakt s figurantem dnes nese úplně jinak. Teď se budu opakovat – ale mám dojem, že stresové reakce v něm spíš vyvolává rukáv používaný v klasické sportovní kynologii. V mládí jsme mu vštípili do hlavy, že rukáv rovná se agrese a stresová situace. V mondioringu se zaprvé takový rukáv nepoužívá a zadruhé, jak jsem se zmiňovala výše, celé jsme to pojali jinak, dnes jde spíše o hru, a to ho moc baví.

Mnoho lidí má představu, že „mondio“ znamená kousat kamkoli, a proto jej zvládnou i psi těžce zvladatelní… Opak je ale pravdou, na mondioringu musí mít pes pevné nervy, ovladatelnost… Jaká byla vaše cesta od psa neschopného unést figuranta až po úspěšné složení zkoušky? Co konkrétně musí pes splnit na prvním stupni zkoušky v mondio za cviky? Co byste poradila zájemcům o práci s beauceronem? O mondioring? Může tento výcvik podle vás dělat jakýkoli pes?

Obsáhlý rozhovor s majitelkou beaucerona Floreta, Magdalénou Janíkovou, a jejich „dvorním“ figurantem Markem Vystrčilem najdete v Pes přítel člověka č. 5, které je právě nyní v prodeji!


Publikováno: 11.5.2015 13:47:38
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mondioring