Historicky první seminář zaměřený na Tolling testy

O víkendu 25.-26. března se konal historicky první seminář v České republice zaměřený na Tolling testy, který uspořádal Toller klub CZ. Trenérem a rozhodčím byl pan Sverker Haraldsson (SE), který je oficiálním rozhodčím a trenérem pro Tolling testy ve Švédsku. Semináře se zúčastnilo 12 trénujících týmů a diváci z řad majitelů, chovatelů a příznivců plemene.

Seminář začal v sobotu teoretickou částí s prezentací o plemeni a jeho historii, historii lovu s tollerem, o zkušebním řádu pro Tolling testy (který je Švédsku uznán FCI), o povahových vlastnostech, které by měl dobrý toller mít, prokazovat je a v chovatelství by měl být na ně kladen důraz. Druhá polovina sobotního semináře byla zaměřena na disciplínu tolling – aneb schopnost tollera nalákat na dostřel živé kachny, což je unikátní schopnost nejmenšího z retrívrů – tollera. V posuzování Tolling testu hraje tato disciplína prim při celkovém vyhodnocení práce psa a jedinec s nedostatečným tollingem nemůže být dobře hodnocen, i kdyby ostatní disciplíny vypracoval sebelépe. Pro tollery je to nanejvýše důležitá disciplína a v ČR jsme dosud neměli jedinou možnost se s ní seznámit či potrénovat, proto probíhal praktický nácvik tollingu po celou sobotu.
 
V neděli si všichni trénující týmy vyzkoušeli všechny disciplíny Tolling testu ve třídě začátečníků (tolling, 2x marking kachny z hluboké vody, dohledávka 5 ks kachen, 1x marking na souši). Protože trénovali i mladí pejsci, měli možnost místo kachny pracovat s dummy. Po skončení Tolling testu pan rozhodčí všechny psy slovně ohodnotil, napsal každému detailní posudek k práci psa a vyhlásil psy s umístěním a získanou cenou v Tolling testu tak, jak by je ohodnotil na oficiálních Tolling testech ve Švédsku. S potěšením dodávám, že nechyběli krásné výkony a mnozí pejsci byly oceněni. Ti nejlepší z nich dokonce první cenou, vyhlášen byl Nejlepší pes dne a Volba rozhodčího.

Veronika Kianičková

Reportáž z této akce připravujeme do čísla 5 PPČ!

Publikováno: 28.3.2017 11:35:51
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost