Jak naučit třeba… obíhání kužele?

Přesně tak zněl úkol pro Pavlu Balajkovou, autorku našeho fotoseriálu „Jak naučit…“ Podle nás zadání splnila na jedničku, a tak díky jejímu materiálu zvládne naučit psa obíhání (nejen) kužele snad každý!
„Kužel je super pomůcka pro mnoho her se psem. Dnes jej můžete zakoupit skládací, lehce přenosný a tak jej nevyužijete jen venku, ale třeba i doma k zabavení psa při vzájemné spolupráci a hře. Takže vzhůru na KUŽEL!“

„Než začneme pejska navádět na kužel, promyslíme si, co vlastně od něj očekáváme a jaký zvolíme při výcviku postup. Rozmýšlení se až během výcviku by mohlo pejska zbytečně mást a odrazovat od další spolupráce. Pokud bychom přeci jenom potřebovali čas na přehodnocení postupu výcviku, kužel vždy odebereme z cvičící plochy. Také si ujasníme, z které strany chceme, aby kužel oběhl, a tomu přizpůsobíme odměňování.

Než začneme pejska navádět na kužel, promyslíme si, co vlastně od něj očekáváme a jaký zvolíme při výcviku postup. Rozmýšlení se až během výcviku by mohlo pejska zbytečně mást a odrazovat od další spolupráce. Pokud bychom přeci jenom potřebovali čas na přehodnocení postupu výcviku, kužel vždy odebereme z cvičící plochy. Také si ujasníme, z které strany chceme, aby kužel oběhl, a tomu přizpůsobíme odměňování.
Postavíme se do takové vzdálenosti od kužele, která nám připadá pro pejska nejpřijatelnější. Svou pozici bychom po celou dobu neměli měnit. Čím bude vzdálenost větší, tím to bude složitější. Vzdálenost je lepší prodlužovat postupně po pochopení cviku. Pokud nepracujeme s klikrem, zvolíme si také slovní odměnu, kterou budeme po celou dobu výcviku používat. Nejlepší je krátké slovo např. „jo“, „ano“, „dobře“. Během výcviku je potřeba velmi rychle reagovat na správné chování psa. Čím rychlejší a přesnější bude potvrzení správného chování, tím rychleji budeme ve výcviku postupovat.

Kužel pokládáme na zem v momentě, kdy máme pejskovu pozornost, aby mohl projevit zájem o kužel a my ho za to mohli odměnit. Za projevení zájmu považujeme pouhý pohled.“

Kompletní fotomateriál Jak naučit obíhání (nejen) kužele, najdete  v novém čísle Pes přítel člověka č. 4, které je nyní v prodeji!

Publikováno: 29.3.2017 15:27:06
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem