Jak se pase s velškorgim?

Odpověď nejen na tuto otázku najdete v rozhovoru s Josefem Škůrkem, který vám přinášíme v PPČ č. 8, které je ještě v prodeji. A jaká je vlastně stručná historie velškorgi pembroke coby pasteveckého plemene?

„Již začátkem 19. století pastevci z Cardiganu začali ve velkém prodávat štěňata svých psů na jih, do hrabství Pembroke v jihozápadním Walesu. Doklady o existenci plemene pocházejí už z 10. století. Hlavním úkolem těchto malých pasteveckých psů bylo udržovat stáda na pozemcích pastevců i dalších obyvatel waleských území. Docházelo k vzájemnému křížení s místními pasteveckými psy, a tak je samostatné plemeno velškorgi pembroke vedeno až od roku 1927 a vystavováno bylo poprvé na Cruftově výstavě v Londýně v témže roce. Anglický Kennel Club klasifikuje odděleně pembroky a cardigany až od roku 1934.

Jakou má velškorgi povahu? Které vlastnosti ho předurčují pro pasení, a které je naopak třeba tlumit?

Velškorgi budí posměch i obdiv, úctu i opovržení. Málokoho nechá v klidu. Neznalci se ušklíbnou nad jeho komickým vzezřením, čtenáři společenských rubrik vědí, že jde o největšího oblíbence anglické královny Alžběty II. A konečně ti, kteří psům opravdu rozumějí, uznale pokývají hlavou, protože vědí, že velškorgi má „maršálskou hůl v torně“. Skutečně je to mimořádně silná psí osobnost, která může jednoho majitele přivést na pokraj zoufalství, zatímco druhého navždy okouzlí. Je překvapivě vytrvalý a obratný, někdy jeho odvaha hraničí až s troufalostí a sebevědomí s arogancí. S pembrokem můžete dělat vše – od ležení na gauči až po nejtěžší pastevecký i služební výcvik. Chce to jen pravidelnost, vytrvalost a cílevědomost.“

Celý rozhovor v PPČ č. 8!


Publikováno: 14.8.2015 7:37:02
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení