Jaký je bernský salašnický pes?

Pro mnohé klaun, nejen podle zbarvení. Pro jiné psí těžkotonážník s dobromyslným výrazem. Pavel Troller se chovu a výcviku bernských salašnických psů věnuje už přes dvacet let, a nedá na toto plemeno dopustit. Podle něj je berňák je parťák, na kterého je spolehnutí. Jeho psi jsou navíc jasným důkazem, že i se salašníkem se dá s úspěchem cvičit a skládat ty nejvyšší zkoušky z výkonu záchranářských psů. Vždyť například  jeho fenka Arina, kterou vidíte na fotografii má složeno 35 zkoušek z výkonu!

A právě rozhovor s tímto chovatelem na vás čeká v novém čísle Pes přítel člověka č. 2, které je od pátku v prodeji!

Takže, jak se žije s berňákem?

Záviděníhodně, ostatně jako se psem kterékoliv jiného plemene. U berňáka je jen silně zdůrazněna jeho potřeba těsného kontaktu s rodinou, bytostně touží být součástí života svého pána.

Berňák a záchranářský výcvik – jde to dohromady? Není berňák příliš těžkopádný pro tento druh výcviku?
Jde to dohromady velice dobře, vždyť exprezident Mezinárodní organizace pro záchranné psy IRO dr. Wolfgang Zörner je jejich dlouholetým chovatelem, jeho psi běžně skládají vrcholné zkoušky záchranářské, všestranné i stopařské. Základem pro pracovní využití je udržování psa ve fyzické kondici a na rozumné hmotnosti. Samozřejmě jsou na výstavách vidět i berňáci s nadváhou, kteří by se po sutině pohybovali jen s obtížemi. Na tom mají svůj díl odpovědnosti exteriéroví rozhodčí, kteří preferují co nejmohutnější psy. Na starých fotografiích je přitom jasně vidět, že berňák byl původně pracovní pes, pragmatičtí švýcarští sedláci ho rozhodně neměli jen na okrasu.

Další otázky a odpovědi i fota úspěšných záchranářů najdete v PPČ č. 2

Těší se na vás Arina Gasima z Chlístova, nar. 26. 3. 2007, o. Carmino Berfan, m. Meggi Dartei, chov. G. Křenková, maj. P. Troller. Zkoušky: 35 zkoušek z výkonu, mj. ZZP3, ZLP3, ZVP3, ZTV2, ZZS1, ZZP/C, ZTV/C, ZLP/C,  RH-TB, RH-FLB, RH-WB, RH-FB, RH-LA, FPR3, ZPS1. Výstavy: český šampion, CACIB, 5x CAC. Tituly: český šampion ve výkonu záchranných psů, vítěz Poháru prezidenta v sutinách 2012, vítěz Českého poháru lavinových psů 2012, vítěz Českého poháru vodních prací 2012, 2. místo na stopařském Bohemia Cupu 2013, 3. místo na Intercupu Humanity 2012 v plochách, 2. místo na MS FCI družstev 2012 v kategorii TOP


Publikováno: 25.1.2016 16:03:14
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik