Jana Henychová zdolala norský závod Femundlopet dlouhý téměř 600km

Musherka Jana Henychová se letos postavila již po třetí na start norského závodu Femundlopet, aby prolomila smůlu, která ji při jejích předcházejících pokusech provázela. V roce 2011 byla nucena závod ukončit z ohledu na psy a loňský ročník 2015 předčasně ukončil orkán Ole, který závod rozprášil tak, že musely zasahovat bezpečnostní složky, aby přivedly všechny závodníky do bezpečí. V letošním ročníku Jana úspěšně dojela se šesti psy do cíle v úterý 9. února devatenáct minut po šesté večer a zhasla v cíli plamen petrolejky. Dojela třicátá, ostatní závodníci za ní závod vzdali. Janě se dostalo výsady a práva uzavřít závod zhasnutím plamene, který všechny pomyslně vedl jako námořníky maják. Trať dlouhou 586 km zdolala za 4 dny, 6 hodin a 37 minut.

Letošní ročník byl provázen stejně jako v celé Evropě nedostatkem sněhu, a proto musela být trať částečně upravena a většina musherů se musela potýkat s problémy s přípravou na tento závod.
Musherka Jana Henychová (44) je významnou osobností českého mushingu. V roce 2009 jako první Čech dokončila nonstop závod psích spřežení na 1000 km, norský Finnmarkslopet, a stala se tak i první cizinkou v historii tohoto závodu, která závod dokončila. V letošním roce Jana absolvovala i jako první Čech další extrémní non-stop závod dlouhý 600km Femundlopet. Silou vůle, vytrvalostí a dokonalou souhrou se svými 12ti psy v týmu dokázala dokončit svůj závod a vstoupit do galerie slávy českého mushingu. Získala tak i respekt mezi ostřílenými severskými borci. Jana se tímto zařadila do elitní skupiny čtyř evropských musherů, kteří tyto závody absolvovali se psy sibiřskými husky spolu s Kasnerem Gronasem (SWE), Pierre- Antoine Heritierem (SUI) a Isabel Travadon ( FRA).
Janin velký sen, zúčastnit se nejdelšího závodu psích spřežení na světě - závodu aljašského Iditarodu - se opět o krůček přiblížil realitě. Úspěšně absolvovaný závod Femundlopet je totiž zařazen jako jeden z kvalifikačních závodů.

Podrobnější povídání o závodě z pera Jany Henychové vám přineseme v některém z daších čísel našeho časopisu.

Publikováno: 18.2.2016 10:45:38
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mushing