Jezevčíci soutěžili v práci na barvě

Jedna z nejtěžších klubových zkoušek Klubu chovatelů jezevčíků, speciální barvářská soutěž, proběhla o víkendu 21. – 22. května poblíž Lipníku u Nymburka. Jde o mezinárodní soutěž se zadáváním titulů CACIT a CACT. Spočívá v práci na pobarvené stopě, kde si vůdce se psem musí sám najít začátek stopy a sám dojít na konec mnoho hodin staré stopy a ještě cestou sbírat kontrolní terčíky, takzvané markanty. Kromě práce na barvě se zkouší poslušnost a také nahánění a druhý den zkoušek také tzv. spurlaut neboli práce na stopě živého zajíce, kdy jezevčík kromě skvělého nosu musí prokázat i hlasitost.

Letošního ročníku se zúčastnilo osm vůdců se svými jezevčíky, zastoupeni byli jedním jedincem jezevčík standardní hladkosrstý, dva zástupce měl jezevčík standardní dlouhosrstý a jezevčík trpasličí drsnosrstý, tři jedinci byli plemene jezevčík standardní drsnosrstý. Z osmi startujících letos došli 4 psi, ostatní si neporadili s nástrahami těžké stopy. Ze čtyř úspěšných byl pouze jeden pes v I. ceně a dva ve druhé ceně.
Kdo si tuto těžkou zkoušku sám nevyzkouší, asi si neumí představit, jaký boj vůdce a psy na pobarvené stopě čeká.
Vítězem soutěže se stal drsnosrstý standard Arko z Vanyborek vůdce Dušana Salače, na druhém místě skončil dlouhosrstý standard Andy ze Záhořských luk Lucie Pelákové a třetí hladkosrstá standardka Fibie ze Zelené mýtiny Václava Sluky.
Obsáhlejší reportáž ze soutěže vám přineseme v některém z tištěných čísel našeho časopisu.
Lucie Kolouchová
foto: M. Chodilová

FOTO VÍTĚZOVÉ
Speciální barvářská soutěž 2016 - zleva vítěz DRS Arko z Vanyborek, vůdce Dušan Salač - CACIT, CACT, I. cena (315), druhý DLS Andy ze Záhořských luk a Lucie Peláková - II. cena (330), třetí HLS Fibie ze Zelené mýtiny a Václav Sluka - II. cena (269)

Publikováno: 26.5.2016 14:10:50
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost