Lovecký pes v rukou nemyslivce – jde to?

Psi loveckých plemen často končí v rukou nemyslivců – a je to logické. Často jde o vzhledově velmi atraktivní plemena, atletické psí krasavce, na nichž hrají svaly, až je radost pohledět, zvlášť když se rozeběhnou. A pokud mají štěňátka navíc modré oči jako malí výmaráčci, je „hotovo“. Pak je tu poměrně velké množství psích plemen, u kterých laik ani netuší, že jsou také lovecká (kokršpaněl, jezevčík, bígl) – a mnohdy o jejím loveckém původu netuší ani jejich majitelé…

Pokud už si laik nevybere jiné plemeno, má dvě základní možnosti: buďto vymyslet psovi jinou aktivitu a i tak řešit, že pes má více či méně silné lovecké pudy, se kterými musí počítat a pracovat, anebo se dát na myslivost. I to ovšem různí lidé různě chápou.
Nelze jen tak běhat po lese!
Pro nemyslivce, který by rád cvičil psa ve zvěři, nastává málem nerudovský problém. Kam s ním (se psem) do zvěře? Poslední dobou si všímám alarmující věci. Leckdo právě z nemyslivců si psa na zkoušky začal cvičit sám, však na internetu najdete leccos, včetně návodů – a pak věší videa a fotky, jak byli cvičit a jak si ten jeho Alík prohnal zajíčka/srnečku a byl táák šikovný… Co by asi tak dotyční či dotyčné řekli myslivci, kdyby je načapal, jak cvičí bez povolení v honitbě? Nepřála bych si hlavně slyšet to, co by řekl on jim. I na ně totiž platí zákon o pohybu v honitbě – jistě, na psy ve výcviku se pohlíží poněkud méně přísně, protože někde se základy svého budoucího povolání naučit musí, ale pokud svého psa cvičíte v cizí honitbě, což je, jak jsme si řekli posledně, takřka všude kromě zastavěné plochy a měst, prostě musíte mít povolení.
Jak začít od štěněte? Co je třeba vědět, zařídit?
Nejen tyto otázky si kladla a zodpovídala autorka článku, Lucie Kolouchová,  a vy tento informačně velmi zajímavý materiál najdete P pes přítel člověka č. 10, který je právě v prodeji.


Publikováno: 10.10.2016 15:58:52
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost