Malý elegán s velkým výkonem

Dlouhosrstí vipeti jsou u nás stále ještě relativní raritou, a ač nejsou ofi ciálně uznáni FCI, nic jim nebrání běhat ve výstavním kruhu i s větrem o závod na dostihové dráze. Dostihy ke svým koníčkům zařadila i Veronika Doleželová, respektive její dlouhosrstý vipet Energizer Beami Šahrak. V roce 2013 si dokonce vyběhal titul Dostihový vítěz.

V jakém věku se Endy začal zúčastňovat dostihů?
 
Endyho jsem si osvojila až v jeho třech letech, po smrti původního majitele. Projevovala se na něm známka nedostatečného pohybu. Vzala jsem ho na trénink a střapec ho uchvátil…

Co by měl mít zájemce o dostihy na paměti?

Hlavní pravidlo zní – šťastný a zdravý pes má nejlepší výsledky. Na rozdíl od klasického výcviku psovod nemůže ovlivnit celý výkon psa. Proto je dobré se zaměřit na to, co ovlivnit jde. Každý pes je schopen dvakrát oběhnout dostihovou dráhu, ale jen pes v dobré kondici dokáže běžet naplno až do konce.

Dostihy jsou velice fyzicky náročné. Podáváte svému psovi nějaké prevenční přípravky, například kloubní výživu?

I když jsou chrti vrcholoví atleti, netrpí problémy kloubů ani pohybového aparátu, spíš naopak. Z vlastní zkušenosti vím, že běh je pro psy tím pravým štěstím. Zesílí jim nohy, roztáhnou se plíce a pěkně se odpruží páteř. V současné konkurenci na dráze není potřeba speciální jídelníček, postačí vyvážená strava. Krmím syrovým masem – už tři roky, ne podle novodobého trendu ‚barfování‘, ale proto, že jeden můj pes odmítá jíst cokoliv jiného…

Co vše musí pes splnit, aby získal licenci a na co si při dostizích dát pozor, to vše a mnohem více se dozvíte v č. 7, které je právě v prodeji!

Publikováno: 16.7.2014 8:15:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Dostihy