Mantrailing – zázraky se nekonají

Pokud se mantrailerový tým dostane na místo pátrání do 12 hodin, měl by s velkou pravděpodobností dosáhnout kladného výsledku a stopu zachytit!
To tvrdí náš dlouholetý spolupracovník a průkopník mantrailingu v České republice Luboš Satora. Tragédii zmizení 12leté Míši nám dennodenně předkládají média a také zapojení povolaného týmu z Německa až devátý den! po jejím zmizení jsme mohli sledovat doslova v přímém přenosu. Jistě nejen mě napadlo mnoho otázek například: Proč tak pozdě? Proč tým z Německa a ne náš? Poprosila jsem tedy propagátora mantrailingu u nás a našeho milého spolupracovníka Luboše Satoru o jeho pohled. A touto reakcí, kterou najdete v novém čísle Pes přítel člověka č. 3, na smutné téma odstartoval i návrat MANTRAILINGU na stránky našeho časopisu v novém návodném seriálu – od štěněte krok za krokem!
Foto: TV NOVA

Mantrailing – zázraky se nekonají – tak zní název článku Luboše Satory.
Přiznávám se k plagiátorství, ale dovolil jsem si pro tento článek vypůjčit název, který již pro svůj materiál použil jiný autor, čímž se mu tímto omlouvám. Dlouholetý vynikající uznávaný kynolog napsal článek o mantrailingu, který se mi líbil v tom, že přesně vystihl pohled člověka, který má o mantrailingu určité povědomí, a jeho vlastní názor docela přesně vystihuje současný pohled na tuto metodu pachové práce.

Mnoho kynologů považuje mantrailery na šarlatány a lháře a snaží se nahradit nedostatek vlastních zkušeností a relevantních informací buď srovnáváním se svými vlastními zkušenostmi z výcviku pachových prací, anebo přebíráním informací z internetu a velmi dostupných a populárních sociálních sítí. Tato media jsou plná zázračných výsledků, množí se videa neskutečných výkonů psů a já bych osobně tento fenomén zjednodušeně přirovnal k debatě rybářů v hospodě u piva, kde se jeden přes druhého předhání, který chytil většího kapra (nechť mi rybáři prominou).  
Dalším problémem pak jsou různé zaručené informace z oblasti teorie pachů, kde kvůli tomu, že se neustále diskutuje a dokonce i zkoumá v rovině „teorie“, jsou pak některé konkrétní výsledky nevhodně zobecňovány, což ne vždy vede k objektivnímu a pravdivému závěru.
Bohužel velkou roli zde hrají média, která jsou v honbě za senzacemi ochotná vypustit do éteru informace, které mají k pravdě velmi daleko.
Samozřejmě k náhledu na mantrailing přispíváme velkou měrou i my, mantraileři, kde je klasickým problémem obecná snaha navenek ukázat, že naši psi jsou skutečně nejlepší, nemají prakticky žádnou chybu, a hlavně, že jsou lepší než ti druzí.
Ten, kdo se mantrailingu nevěnuje a je ovlivněn touto spoustou informací, a klidně se nebojím napsat dezinformací, pak skutečně získává dojem, že je vlastně skoro všechno možné. Obrovským problémem pak je vytržení informace z kontextu a nepravdy, které kolují mezi lidmi. … Luboš Satora

Kde je původ těchto dezinformací?
Tým z Německa v případu zmizelé Míši

Celý článek najdete v našem časopise Pes přítel člověka č. 3, které je právě nyní v prodeji! A od č. 4 si nenechte ujít náš nový seriál od Luboše Satory - Jak vychovat mantrailera?

Publikováno: 1.3.2017 8:47:58
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik