Mikuláš – nejlepší přítel psa…

Již třináctý ročník Mikulášské pro všechny hodné (i zlobivé) pejsky se konal v sobotu 28. listopadu ve výcvikovém areálu Helppes. Tuto zábavnou soutěžní akci s nadílkou pro všechny zúčastněné pejsky pořádala Neziskovka roku 2013 a 2014, spolehlivá veřejně prospěšná organizace, Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s.

Mikulášské nadílky se letos zúčastnil vysoký počet psů. Bylo jich 46. Majitelé na ně povinně hned u registrace prozradili, zda byli hodní nebo je celý rok zlobili. Ti hodní dostali od Mikuláše veřejnou pochvalu a dobrůtky od (granulky a různé pamlsky) a zlobivci se museli „vykoupit“ nějakým psím kouskem. A podívaná to byla vskutku převeliká. Několikrát jsme byli svědky toho, jak umí hezky povely základní poslušnosti - sedni a lehni (i když některým se v tom blátě moc nechtělo, čemuž se nešlo divit), někteří panáčkovali, váleli sudy, probíhali páníčkům slalom mezi nohama, anebo štěkali na povel. K dokonalosti to dotáhla kavalírka Cassie, která s naprostou noblesou předvedla „dřepy“.

Největším zlobidlům čertice pohrozila peklem. Byla to velká legrace, protože některá psiska, kdyby byla schopná mluvit, by slíbila naprosto cokoli. Opravdu je to stejné jako na besídkách u malých dětí. Očka vykulená navrch hlavy a na čele napsáno: „Já už budu hodnej, maminko. Už nikdy nerozkoušu žádné papuče ani nebudu prohánět sousedovic kočičky“.

Jsme rádi, že každým rokem přibývá zájemců o ojedinělé Mikulášské soutěžní odpoledne jako volnočasové aktivity, kterých je pro lidi s handicapem čím dál méně, jak nejednou pronesl JUDr. Petr Lachnit, bývalý místostarosta městské části Praha 5, který tuto akci velmi rád podporoval nejen udělením záštity, ale také svoji osobní účastí. Jeho účast a milá slova nechyběla ani letos.
Soutěžit se začalo po bohaté nadílce pro všechny zúčastněné chlupáče. Jednotlivé soutěže Mikulášského sedmiboje byly připraveny tak, aby bylo možné poměřit síly zdravých lidí a lidí s handicapem – majiteli asistenčních, signálních a vodících psů. Při některých soutěžích byly soutěžícím zakryty klapkami oči, někdy dokonce i uši a některé úkoly se plnily z invalidního vozíčku.
Nejenom bohatá nadílka přinesla zúčastněným psiskům něco na zub. Velmi oblíbenou disciplínou na Helppsí mikulášské je Aport buřtem (Aport čertova ohonu). To je již taková místní tradice. Chlupáči mají za úkol donést buřt, který jejich majitel odhodí, pokud možno v neporušeném stavu. Mno… asi si dokážete představit, jak to dopadlo. Moc těch, kteří jej donesli, celý nebylo.

Odpolední sedmiboj ovládly psí holky:
1. místo signální fenka Nelinka diabetičky Elišky Opatové
2. místo kavalírka Cassie Zuzany Stádníkové
3. místo kříženka Fína Jiřího Pereverzova

V přinášení buřta (aport čertova ohonu) zvítězila také kavalírka Cassie.
Moc děkujeme Městské části Praha 5 za dlouhodobou podporu a dalším sponzorům.

Veronika Paldusová – PR manažerka projektů

Publikováno: 2.12.2015 8:57:19
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie