Mistrovství světa belgických ovčáků – 7 stran rozhovorů!

Oslava všestrannosti belgických ovčáků - i tak by šlo vnímat letošní Mistrovství světa belgických ovčáků FMBB, které proběhlo ve slovinském městě Ajdovščina. A my vám v novém čísle Pes přítel člověka č. 6 přinášíme obsáhlé rozhovory s našimi týmy. Koho jsme pro vás vyzpovídali? Dozvíte se, jak vnímal MS team leader PAVEL VINŠ.  Na deset otázek nám odpověděli: DANIEL PALEČEK, PETR FOLTYN, PAVEL HROBAŘ a TOMÁŠ LOUDA. Všem děkujeme za rychlost, s jakou odpověděli, a otevřenost! A jak zněly ony otázky?
1. Byl jste spokojen se svým vylosovaným číslem a tedy časovým harmonogramem vašich nástupů?
2. Nakolik může los ovlivnit výkon a tedy i výsledek?
3. Na stopách byly podle mnohých velmi těžké podmínky – teplo, větrno, vysoká tráva…  Jak jste vnímal svůj výkon vy?

4. V poslušnosti se stále více dvojic se blíží pomyslné hranici dokonalého i možného. Nicméně o to spíše je pak vidět, jak se stejné výkony mění v očích jednotlivých rozhodčích… Bylo čitelné, na co kladl rozhodčí důraz při posuzování v základní části MS?
5. Byl jste se svým výkonem spokojen?
6. Obrany letos neprovázela žádná kritika práce figurantů. „Sedli“ i vám? Jak zde hodnotíte svoji práci?
7. TOP 20 – jaké to je, jít další den ZNOVU na plac?
8. V této finálové části se hodnocení a spokojenost s posuzováním již velmi rozcházejí… Více rozhodčích mělo být cestou k větší objektivitě posuzování – bylo tomu tak?
9. Kolik sil jste ještě měli na bronzovém stupni? Co vám běželo hlavou?
10. Na co z letošního MS nikdy nezapomenete?


„Luky je pro mě výjimečný!“ – řekl nám DANIEL PALEČEK a jak odpověděl třeba na otázky 6, 7 a 8?

6. Figurant v první části nebyl pro psy těžký. Z velké části s ním neměli psi problémy, v přepadu ani boji je nijak zvláště neprověřil. Možná se první den trochu hledal a vypadal, že nemůže fyzicky závod dát, ale dal to a má můj respekt. Vlaďa na kontrolácích – mistr v karate, dvoumetrovej chlap jako hora! Luky sice neměl zákus jak v kontroláku, tak v přepadu, mrkněte na videa… Ale dal to. Když se vžiju do role figuranta a měl bych před sebou skoro 140 psů, rozbrečel bych se. Oběma borcům děkuji za práci a nic jim nevyčítám. Figurant na technice ve finále byl podle mého názoru perfektní! Rychlej, silnej, prostě super! Figuranta na kontroláku jsem znal z předloňského MS FCI a tam to nebylo úplně ono. Velká část psů se utrhla, anebo nedostala do zákusu… Zde si myslím, že až na jednoho psa podal velice dobrý výkon. Každopádně je na místě všem vzdát velký respekt a DÍK!
7. Je to brutalita. Jak řekl Martin Plecháček: „Tohle nemá s ipem nic společného.“ Je to jiná dimenze! Šel jsem na plac s tím, že horší než dvacátý být nemůžu, a to mi asi hodně pomohlo. No poskočili jsme o 11 míst, tak asi dobrý. Každý, kdo dokáže vylepšit nebo udržet body ze základní části, jde nahoru a Luky to dal parádně… Je to prostě dříč!
8. Těžko říct. Tím, že se nejvyšší a nejnižší známka škrtá, všichni si vidí do karet, a navíc je tam faktor supervizor… Pokud se nepletu, tak u Honzy Böhma byla v obraně zadaná známka 96 a 84 (myslím)… Rozdíl 12 bodů? To by asi nemělo být, ne? Aby to bylo objektivní, měli by mít rozhodčí svoje dané stanoviště, neměli by se k sobě vůbec dostat a vyhodnocení by měli říct veřejně, a ne prostřednictvím supervizora.
Poté by se známky škrtaly a udělal průměr. Z pohledu diváka to je určitě zajímavé, ale pokud si před vyhodnocením supervizor prohlédne výsledky všech a následně řekne, co chce, v podstatě toto postrádá smysl. Můžete malovat sněhuláky a je to vlastně jedno…

Kompletní obsáhlé rozhovory najdete již nyní na stáncích v novém čísle Pes přítel člověka č. 6! A věřte – stojí za to!

Publikováno: 5.6.2018 8:48:12
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO